وزیر امور خارجه کشورمان, در مقاله ای در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» با اشاره به بحران های موجود در منطقه گفت : در حالی که ایران و شرکایش برای خاموش کردن آتش تلاش می کنند, آتش افروزان در منطقه ما دیوانه تر و وحشی تر می شوند. آنها به ضرورت تعامل فراگیر بی توجه هستند. با وجود اهمیت بسیار زیاد این موضوع, کشورهای مهم ذی نفوذ, آمادگی ندارند آتش افروزان را به پاسخگویی وادارند.

خلاصه قسمتی از متن این مقاله که محمد جواد ظریف درصفحه اینستاگرام خود نیز آن را منتشر کرده , به شرح زیر است:

دو تابستان قبل در یک صبح آفتابی در وین ساعاتی قبل از رسیدن به توافق اتمی با آمریکا من طی پیامی توییتری گفتم برجام نه یک سقف بلکه یک پایه محکم است.

متاسفانه 11ماه بعد, پاسخ به حسن نیت ایران از طرف دولت ترامپ ترش رویی بوده است. اما قابل اتکا نبودن آمریکا از تغییرآب و هوا تا فلسطین قابل پیش بینی شده اند. نگرانی اصلی ما اکنون محتاط کردن اروپاست که حول مقولات فراتر از برجام متزلزل نشوند و پشت کاخ سفید نمانند. آنها از ما خواستند موقت هم شده غنی سازی اورانیوم را متوقف کنیم، و ما توافق کردیم.

اما آرام کردن آمریکایی ها دشوار بود و اروپایی ها گام غلط دیگری برداشتند و ناگهان خواستار توقف همه فعالیتهای غنی سازی ما شدند و گفتگوها از هم پاشید و اروپا شروع به مماشات با آمریکا کرد.

سرخوردگی بینهایت وزیرخارجه ایران از دولت ترامپ در این مقاله پر واضح است. اروپایی ها هم آدم هستند و حق دارند خودشان را با ایران همسو کنند. بگذارید تاکید کنم که توانایی های نظامی ایران با قانون بین الملل همخوان هستند و کاملا تدافعی می باشند. ایران به جلوداری در تلاش برای آوردن یک پایانی به خونریزی در سوریه  که دیر هم شده افتخار می کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here