رئیس کمیته حمل‌ونقل بین‌المللی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از اتصال راه‌آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد.

 حسین عاشوری در جریان سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال توسعه زیرساخت‌های راه‌آهن است و پروژه‌های مهمی را در عرصه‌های بین‌المللی در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: در همین راستا، اتصال راه‌آهن ایران را به سمت هرات در کشور افغانستان و شملچه – بصره در کشور عراق را در دستور کار قرار داده‌ایم.

عاشوری افزود: همزمان با این پروژه، کریدور جنوب – غرب را تعریف کرده‌ایم که از هند به ایران و سپس آذربایجان – گرجستان – اوکراین و لهستان متصل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طی هفته‌های آینده شاهد راه‌اندازی آزمایشی ایستگاه راه‌آهن آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود و بهره‌برداری رسمی بعد از تکمیل کلیه بخش‌های زیربنایی این ایستگاه انجام می‌شود.

عضو هیات مدیره راه‌آهن ایران درباره برنامه‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص اتصال راه‌آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، توضیح داد: این نیاز طی دو سال اخیر عنوان شده است و همزمان با آغاز پروژه راه‌آهن بین‌المللی آستارا – آستارا بین دو کشور ایران و آذربایجان، اتصال راه‌آهن رشت – آستارا به منطقه ویژه اقتصادی بندر نیز مطرح شد.

وی اضافه کرد: این خط آهن به طول هشت کیلومتر از خط آهن رشت – آستارا جدا و به محوطه بندر و منطقه ویژه اقتصادی آستارا وارد خواهد شد.

عاشوری در پایان خاطرنشان کرد: این مسیر نیز از بخش‌های مختلف شهری می‌گذرد و مشاور در حال بررسی است که طرح مذکور با کدام واریانت عملیاتی شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here