علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر گشایشی در شرایط میرحسین موسوی, زهرا رهنورد و مهدی کروبی ایجاد نشود و حصر خانگی آنها همچنان ادامه داشته باشد, باید وارد عمل شد.

مطهری روز دوشنبه ۲۰ آذر که در جمع دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی سخن می گفت، تأکید کرد که در ماه های اخیر «نرمشی در مقامات عالیه نسبت به مسئله حصر به وجود آمده و اراده ای برای حل آن پیدا شده است.»

وی سپس با اشاره به دیدارهای محدودی که به تازگی مهدی کروبی در حصر خانگی با شمار اندکی از فعالان سیاسی داشته است, اظهار داشت: «برای آقای کروبی چهار دیدار گذاشتند و درباره آقای موسوی هم اقداماتی در حال انجام است. از ما خواستند که زیاد شلوغ نکنیم و ما هم گوش می دهیم, اما این مسئله [سکوت در رابطه با حصر] تا مدت محدودی است که ببینیم چطور می شود. ان شاءالله به نتیجه برسد اما اگر شرایط ادامه پیدا کند باید وارد شویم.»

علی مطهری در سخنان روز دوشنبه خود به اظهاراتی پاسخ داد و گفت: «یکی از سران قوا می گفت حصر مجازات نیست. من به ایشان گفتم اگر نیست جنابعالی هم ۱۰ روز در همین شرایط باشید. این که کسی در خانه ای باشد که همه اتاق هایش دوربین و شنود دارد واقعا سخت است و باعث افسردگی می شود.»

وی افزود: «کسی نمی تواند بگوید حصر مجازات نیست. اینها هر دو هفته یک بار بچه هایشان را می بینند و قبل از این هم روزنامه و تلویزیون نداشتند که بعدا اضافه شد. این موضوع باید حل شود و من معتقدم بی جهت منشاء اختلاف شده است.»

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود بار دیگر حصر خانگی رهبران جنبش سبز را «غیرقانونی» نامید و تاکید کرد مسئله حصر در شرایط اضطراری توجیه دارد که شورای عالی امنیت ملی برای آرام کردن این تصمیم را می گیرد اما «بعد از بازگشت آرامش, ادامه حصر در حیطه اختیار شورا نیست و شورا نمی تواند مجازات تعیین کند.»

وی اضافه کرد: «باید دادگاه علنی صالح تشکیل شود و همه حرف هایشان را بزنند. البته در نهایت همه باید تابع باشیم و هر چه حکم بود بپذیریم اما ادامه حصر در این شرایط خلاف اصول ۳۲ تا ۳۷ قانون اساسی است».

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here