حسام محمدی

این روزها جبهه اعتدال حال و روز خوشی ندارد. اگر چه که در جبهه اصلاح طلبان هم بحثهایی در مورد کناره گیری جهانگیری از دولت شنیده می شود و یا اصلاحات در اصلاحات از طرف برخی تئوریسن ها توصیه می گردد اما گویا اصلاح طلبان کماکان قصد همکاری با دولت را دارند.

توجه به این امر ضروری است که این همکاری با اما و اگرهایی همراه است. چرا که کلید واژه عبور از روحانی حالا تبدیل به یک سکه رایج شده و در اکثر سخنرانی ها  ، تفسیر ها و مصاحبه های شخصیت های اصلاح طلب در رد یا تحلیل آن گفته و نوشته و شنیده می شود. لازم به یادآوری است که عبور از روحانی به معنای عبور از صندوق رأی است و این خطر وجود دارد که اگر مردم را از صندوق رأی دلزده کنیم ، خواه ناخواه بازی را در برابر تندروها خواهیم باخت و تندروها هم در کشورداری کارنامه فاجعه باری دارند و هنوز میراث سنگینی احمدی نژاد بر روی سرمان است.

درست است که هنوز به وضع مطلوبی از نظر توسعه سیاسی نرسیده ایم و همچنان در پی ریزی اهداف آزادی خواهی هستیم ، اما با این همه ناامید ساختن مردم خطرات بیشتری دارد. اخیرا زیباکلام در مناظره با پیام فضلی نژاد گفته بود :” اگر دموکراسی در کشور قوی بود، از آدم­ها سوال می­شد که برای چه اینقدر خرج هسته­ای کردید؟ حالا فردو شده یک انباری؟ از چه کسی اجازه گرفتید که این سیاست­ها را در سوریه اجرا میکنید؟ از کدام مجلس اجازه گرفتید؟ این­ها به­خاطر نبود دموکراسی است.اولین مساله در فقدان دموکراسی، پاسخ­گو نبودن نظام است. کدام پاسخگویی درجامعه ما وجود دارد؟ در قبال سیاست هسته­ای چه پاسخگویی وجود دارد؟ در قبال سیاست­های خارجی ما در کشورهای خاورمیانه کدام پاسخگویی وجود دارد؟ در قبال ده میلیون بیکار چه پاسخگویی وجود دارد؟ در مقابل حصر چه پاسخگویی وجود دارد؟ بنابراین، من معتقدم که یک راه بیشتر نداریم؛ راه میانبر نداریم. تمام تندروی­ها و تمام حرکات رادیکالیستی که انجام دادیم، نه تنها به جلو نرفتیم، بلکه ده قدم هم به عقب بازگشتیم. “

این اظهارات حداقل نشان می دهد که اگر ”راه میانبر“ نداریم ، باید به وضع موجود آری بگوییم. اما آری گفتن ، هم برای اصلاح طلبان هزینه دارد. چرا که شکست روحانی و پروژه اعتدال و نرمالیزاسیون که حجاریان آنرا تشریح کرده بود ، به پای اصلاح طلبان هم نوشته می شود. بهمین خاطر هم عبور از روحانی که این روزها بسیار مْد شده ، تابع برخی تحولات است که دولت روحانی آنرا کلید زده است. عدم توجه به جوانان و زنان ، ترکیب کابینه ای خاکستری با گرایش اصولگرایی ، وحدت در گفتار و عمل از اقتدار امنیتی سپاه ، بی توجهی به ادامه حصر و مطالبات جنبش دانشجویی ، فراموشی وعده های داده شده به کردها و اهل تسنن و… همه و همه مسائلی بود که چرخش به راست را در روحانی نوید می داد. از اینرو پروژه عبور از روحانی قطعا در دستور کار اصلاح طلبان قرار می گیرد چنانچه به مطالبات خود پاسخ نگیرند و روحانی از وعده ها عبور کند.

در مراسم روز دانشجو۱۹ آذر که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پلی تکنیک دانشگاه امیر کبیر برگزار شد ، زیباکلام مجددا می گوید : ” من هرکاری که می‌توانستم برای روحانی و رییس‌جمهور شدنش در دوره دوم انجام دادم ، اما امروز هرجا می روم ناامیدی می‌بینم و حال باید گفت که آیا باید از روحانی عبور کرد یا در کنار وی ماند؟ به نظرم جهانگیری باید کنار بکشد و خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده کند. جهانگیری آمادگی کار اجرایی را دارد. البته ما باید کنار روحانی بمانیم و با او بسوزیم و بسازیم. “

این نگرانی و ناامیدی نه فقط در میان جوانان که بسیاری از اقشار مردم دیده می شود و زیباکلام گویا تازه به کف خیابان می نگرد. اما همین سوختن وساختن با روحانی هم برای اصلاح طلبان هزینه دارد. به قول خودشان هزینه شکست را باید بپذیرند. اینکه جهانگیری را تشویق به استعفا و آماده سازی او جهت انتخابات 1400 می کنند ، پدیده جدیدی نیست و از همین انتخابات اخیر زمزمه های بسیاری شنیده شد که اصلاح طلبان باید مستقل وارد شوند ، اما باید توجه داشت که کشور در چه وضعی است و آیا اصلاح طلبان صدای همه نارضایتی ها و بی عدالتی ها را می شنوند؟ تردید نباید کرد که اگر به قول زیباکلام در کشور هیچ پاسخگویی وجود ندارد ، اما این اصلاح طلبان باید از قضا به خاطر حمایت شدید از روحانی پاسخگو باشند و به مردم بگویند که برای چه به او رأی دادند و این معامله برای چه بود؟

اگر روند اوضاع به همین منوال ادامه یابد ، دیر یا زود ، شاهد استعفای جهانگیری و سپس عبور مردم و جوانان از روحانی هستیم و در آن سناریو دیگر نمی توان با شعارهای مردم فریب ده وارد عرصه انتخابات شد و در آینده بی اعتمادی و ناامیدی بدترین میراثی خواهد بود که دولت اعتدالی با حمایت اصلاح طلبان از خود به جای می گذارند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here