سعید ایزدی

صبح روز سه‌شنبه 21 آذرماه ، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و جمعی از مسئولان عالی دستگاه قضای کشور از جمله معاون اول ایشان آقای اژه ای ، دادستان كل آقای منتظری و دادستان تهران از 50 نفر از اعضای تشکل‌های دانشجویی دعوت به عمل آورده و در محل و ساختمان قوه قضاییه نزدیك به 8 ساعت به سوالات این دانشجویان پاسخ داد.

قبل از هر چیز پیداست كه هنوز قوه قضاییه نتوانسته یا نخواسته از نزدیك وارد گود شده و در میان دانشجویان قرار بگیرد و حتی از تشكل هایی دعوت شده بود كه تابلو و نشان آشكاری داشتند از جمله اعضای تشکل‌هایی همچون بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، دفتر تحکیم وحدت و همچنین جنبش عدالتخواه دانشجویی كه تقریبا از طیف مشخصی می باشند.

با این همه هیأت قوه قضاییه هم بسیار جالب و دیدنی بود. یعنی بسیاری از دانشجویان در انتظار شخص رئیس قوه قضاییه بودند ، اما ایشان در كنار سایر مقامات نشسته و شروع به بحث و گفتگو نمود. ناخودآگاه این امر به ذهن مخاطب متبادر می شد كه گویا ایشان در مقام پاسخگویی به تنهایی از پس همین دانشجویان دست چین شده هم بر نمی آیند!

موضوع دیگری كه حائز اهمیت است ، سناریو و شاكله پرسشهای این تشكل های دانشجویی است كه در یك فضای مدیریت شده از رئیس قوه خواهان پاسخ بودند. طیف بندی پرسش های این دانشجویان اگرچه نیاز به بحث دیگری دارد ، اما به طور اختصار در همین حد می توان گفت كه سوالات و مباحث مطرح شده در این جلسه به شرح زیر بودكه برای هر كدام به فراخور موضوع آن ،آملی لاریجانی پاسخ هایی را ارائه داد:

• اهمیت قوه قضاییه در نگاه رهبری و تفاوت آن با یک وزارت‌خانه

• مدیران پارکینگی قوه قضاییه كه با مردم در ارتباط نیستند

• برخورد با مسئولین دولتی كنونی و دولتمردان احمدی نژاد

• كاهش مقبولیت قوه قضاییه در جامعه

• ناكافی بودن پاسخگویی به اصلاح طلبان

• استفاده سیاسی از بحث حقوق شهروندی

• پائین بودن تعامل رسانه‌ای قوه قضائیه

• عدم پیگیری حقوق‌های نجومی از دولت قبل كه به دولت كنونی كشیده شده

• رسیدگی به تخلفات مدیران دولتی در انتخابات ۹۶

• عدم پرداختن به اظهارات جهانگیری و سایر دولت مردان به خاطر اظهاراتشان در مورد مسکن مهر

از همین نمونه پرسشها ناگفته پیداست كه سمت و سوی اظهارات رئیس قوه قضاییه هم منطبق بر چه پایه هایی بود. هر چند كه آملی لاریجانی تلاش زیادی داشت كه این جوانان خودی را خیلی هم نرنجاند ، با اینحال گویا برخی از آنها پس از پایان جلسه ، كماكان از پاسخ ها قانع نشده بودند!

برخی از دانشجویان هم البته گفته بودند كه بهتر است مسئولین در دانشگاه حاضر شودند، نه اینکه دانشجو ها به دفتر مسئولین دعوت شوند تا بتوان از نزدیك در میان جوانان حرفها را بشنوند، كما اینكه روز قبل از آن هم معاون اول قوه قضائیه حجت الاسلام اژه ای نزدیك به 4 ساعت در دانشگاه شریف در میان جوانان بود و سوتی بلبلی ایشان سر و صدای زیادی كرد.

اما بایستی به اظهارات رئیس قوه قضاییه هم اشارتی كرد. در اینجا تنها به دو نمونه از پاسخ های آملی لاریجانی به دانشجویان نگاهی می اندازیم. آملی لاریجانی می گوید :

” ارزان بودن رسیدگی‌ها از عوامل ازدیاد پرونده‌هاست ، برخی می‌گویند اگر دستگاه قضایی سالم باشد نباید این میزان پرونده داشته باشیم. دو همسایه با یکدیگر دعوا می‌کنند و به دادسرا شکایت می‌برند. قوه قضاییه باعث دعوای آنها شده است؟ دو خودرو با هم تصادف می‌کنند و باید برای تعیین خسارت و حل و فصل موضوع به دادسرا بروند. آیا دستگاه قضایی باعث شده است که این دو خودرو با هم تصادف کنند؟ برخلاف ادعای برخی، وجود ۱۵ میلیون پرونده خود دلیل بر اعتماد مردم به قوه قضاییه است. اگر مردم از قوه قضاییه قطع امید کرده باشند به دستگاه قضایی مراجعه نمی‌کنند.“

در این استدلال گویا قوه قضاییه نفس وجود 15 میلیون پرونده قضایی در كشور را به گردن نمی گیرد و روی دوش مردم می اندازد. یعنی تقصیر مردم است كه با هم دعوا دارند و تقصیر جاده هاست كه منجر به تصادفات می شود! اما این قوه كارش را درست انجام می دهد و تازه همین میزان پرونده هم نشاندهنده ”اعتماد مردم“ است!!!

بایستی یادآوری كرد كه جدا از پرونده های كاذبی كه وجود دارد ، متأسفانه احضاریه ها و احكام بازداشت های قضایی و خودسرانه و بسیاری از شكایاتی كه منتسب به همین قوه است از دید رئیس قوه قضاییه گویا پنهان بوده و ایشان هیچ خبری از آن ندارد. چه بسیار روزنامه نگاران و خبرنگاران بودند و هستند كه از محرومیتهای اجتماعی بواسطه احكام قضایی و حتی از حبس و تعزیر طولانی مدت رنج می برند. یعنی نمی توان به سادگی گفت كه چون قوه قضاییه به خاطر شكایات پولی از مردم نمی گیرد و ” ارزان “ است ، مردم می آیند و شكایت می كنند!!! این استدلال نه تنها قانع كننده كه كمی دور از عقلانیت و كیاست است.

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص شفاف سازی دستگاه قضایی پیرامون اعدام ها در دهه ۶۰ نیز تصریح کرد: ” درخصوص برخی موضوعات این بحث وجود دارد که آیا اگر ما شروع به پاسخ دادن کنیم، مشکل حل می‌شود یا در زمین دشمنان بازی کرده‌ایم؟ باید در این زمینه به یک جمع بندی برسیم که آیا اساساً پاسخ دادن به هر ادعایی از سوی دشمنان به مصلحت است یا خیر؟ “

حداقل خوبست كه این موضوع در قوه قضاییه مطرح شده چون سوال بسیاری از جوانان امروزی و متولدین دهه 60 و 70 نیز هم اكنون همین است كه اعدام های دهه 60 چه بود و چه علتی داشت؟ اینكه رئیس قوه قضاییه هنوز به جمعبندی نرسیده اند اما كافی نیست و باید گفت كه اطاله امور و كتمان یا انكار این وقایع دیگر به مصلحت نظام هم نیست و ایشان با همین اظهارات نشان می دهند كه حادثه ای واقع شده و جوانان هم پرسشهایی دارند ، بنابراین اگر بخواهند در زمین دشمنان به قول خودشان بازی نكنند ، بهتر است زودتر به اصل ماجرا بپردازند و پرونده هایی را از گذشته باز كنند. شفافیت نشان داده كه بهترین و موجه ترین ادله قضایی است. از شفافیت نباید هراسید.

در پایان باید گفت اینکه مسئولان به میان دانشجویان و مردم بیایند و استدلال‌های خود را طرح کنند و حرف‌ها را بشنوند حتما در ایجاد مفاهمه کمک می‌کند،کاری که باید زودتر و در باقی سطوح و سایر قوا و دستگاه‌ها هم انجام شود تا مقداری فضای متشنج میان مسئولین و مردم كاهش یابد در غیر اینصورت دوقطبی های خطرناك تری شكل می گیرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here