صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی, ادامه می یابد ولی تاکید کرده که اصلاحات بانکی, کاهش بدهی های دولت و رفع خطوط قرمز ضروری است.

صندوق بین المللی پول می گوید که انتظار می رود رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی, بالای چهار درصد باشد, حال آنکه دیگر تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه رشد اقتصادی نزدیک به صفر درصد خواهند داشت.

اقتصاد ایران از زمان امضای توافق هسته ای بین تهران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ و لغو تحریم های بین المللی با رشد همراه بوده است.

صندوق در گزارش خود از ایران خواسته است تا موانع توسعه بخش خصوصی را رفع کند و محدودیت های اجتماعی و شکاف پرداختی به زنان تحصیلکرده را کاهش دهد.

این نهاد مالی بین المللی همچنین تاکید کرده که «بازسازی ساختار و افزایش سرمایه» بانک ها ضروری است و توصیه کرده که ایران بخشی از درآمدهای نفتی اش را صرف هزینه های مربوط به اصلاحات بانکی کند.

صندوق بین المللی پول در بخش دیگری از گزارش خود ضمن اشاره به رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی ایران ظرف شش ماه گذشته تاکید کرده که این رشد عمدتا ناشی از جهش در صادرات نفتی بوده که به دنبال توافق هسته ای حاصل شده است.

کاتریونا پورفیلد, مسوول تیم صندوق بین المللی پول که سالانه جلسات مشورتی با مقام های ایران برگزار می کند, گفته است: صادرات نفتی ایران دیگر به سرعت سابق نخواهد بود ولی بازسازی اقتصادی هم اکنون به بخش های غیرنفتی کشیده شده است.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران برای سال آینده ۴.۲ درصد پیش بینی می شود, تصریح کرد که این رشد طی سال های بعد و با انجام اصلاحات اقتصادی می تواند حتی تا ۴.۵ درصد افزایش یابد.

خانم پورفیلد با اشاره به ابهام و افزایش آسیب پذیری نظام مالی ایران گفت که دولت ایران باید فورا اصلاح ساختار و افزایش سرمایه بانک ها و موسسات اعتباری را در دستور کار قرار دهد.

بانک های ایرانی طی سال های تحریم جمهوری اسلامی از سوی جامعه جهانی, به خاطر کسادی اقتصادی, دخالت دولت در ارائه تسهیلات, قوانین دست وپاگیر و رقابت شدید با موسسات اعتباری فاقد مجوز ضعیف شده اند.

مقام های جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با این مسئله روبرو هستند که چگونه میلیاردها دلار بدهی های معوقه بانک ها را حل وفصل کنند.

دولت حسن روحانی لایحه ای را به مجلس شورای اسلامی داده است که می گوید قوانین ضد پولشویی و تروریسم مالی را تقویت می کند.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود خواستار آن شد که مجلس ایران تا پایان دی ماه امسال این لایحه را تصویب کند که همزمان با ضرب الاجل «گروه ویژه اقدام مالی» به ایران برای شفاف سازی در این زمینه است.

این گروه یک تشکیلات جهانی است که با جریان غیرقانونی پول مبارزه می کند. صندوق می گوید که تصویب این لایحه باعث خواهد شد تا ایران به نظام مالی جهانی وصل شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here