۱۹۳ عضو ملل متحد قرار است در یک نشست اضطراری و کم سابقه, به درخواست کشورهای عرب و مسلمان, در مورد وضعیت اورشلیم شرکت کنند. این نشست پس از اعلام پذیرش اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ برپا می شود.

بنا بر قطعنامه ای که در سال ۱۹۵۰ تصویب شد, اعضای سازمان ملل برای «بیان یک رویکرد مقتضی برای دست زدن به اقدام جمعی» در صورتی که شورای امنیت موفق به انجام آن نشود, می توانند در نشست ویژه ای شرکت کنند. تا کنون تنها ۱۰ مورد نشست اضطراری و ویژه در سازمان ملل برگزار شده است و واپسین بار نیز در سال ۲۰۰۹ در پیوند با وضعیت بیت المقدس شرقی و مناطق فلسطینی بود.

پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد کشورش اورشلیم/بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و سفارت خود را به این شهر منتقل می کند, شورای امنیت سازمان ملل جلسه ای تشیکل داد. آن جلسه به درخواست مصر برپا شد و در قطعنامه ارائه شده به اعضا گفته شده بود تصمیمات اتخاذشده درباره موقعیت شهر اورشلیم/بیت المقدس «مبنای قانونی ندارد, بلکه باطل و بی اعتبار است و باید لغو شود».

از ۱۵ عضو شورای امنیت, ۱۴ عضو به این قطعنامه رای «آری» دادند و ایالات متحده آن را وتو کرد.

وتوی آمریکا با استقبال اسرائیل و واکنش ها و انتقادهای شماری از متحدان ایالات متحده روبه رو شده است و به نظر می رسد واکنش های دو طرف با برگزاری نشست ویژه ملل متحد ادامه یابد.

ریاض منصور, سفیر فلسطین در سازمان ملل, گفته نشست همگانی این سازمان ممکن است به رای گیری در مورد پیش نویس قطعنامه ای بیانجامد که از ترامپ خواهد خواست از تصمیم اعلام شده, صرف نظر کند.

دونالد ترامپ, رئیس جمهوری ایالات متحده, در جریان اعلام تصمیم خود در پیوند با اورشلیم گفته بود تصمیم او با هدف دورشدن از روند دستیابی به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان نیست؛ بلکه «شروعی برای یک رویکرد تازه نسبت» به این کشمکش ها و «رسیدن به صلح عادلانه» است.

از سوی دیگر ریاض منصور, نماینده فلسطینی ها در سازمان ملل ابراز امیدواری کرده «حمایت گسترده ای» از قطعنامه ارائه شده, صورت گیرد.

رای به قطعنامه در نشست همگانی ملل متحد الزام آور نیست, ولی می تواند پیامدها و جنبه های سیاسی داشته باشد.

بیشتر کشورهای جهان حاکمیت ارضی دولت اسرائیل بر سراسر شهر اورشلیم/بیت المقدس را به رسمیت نمی شناسند. اسرائیل از زمان تأسیس در سال ۱۹۴۸ بخش غربی اورشلیم را در اختیار داشته و بخش شرقی بیت المقدس, در جنگ سال ۱۹۶۷ از کنترل اردن خارج شده, به اشغال اسرائیل درآمد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here