انتخابات زودرس در منطقه کاتالونیا برگزار شد و اکثریت قاطع رأی دهندگان به تشکل های جدایی طلب رأی دادند. ساعت هشت پنج شنبه شب ۳۰ آذر مهلت قانونی رأی گیری در منطقه کاتالونیا به پایان رسید و اندکی بعد شمارش آراء آغاز شد.

پس از شمارش حدود ۹۶ درصد آرا, پیروزی قاطع جریان های استقلال طلب قطعی به نظر می رسد.

گزارش ها حاكی است كه ۷۰ کرسی از ۱۳۵ کرسی پارلمان محلی کاتالونیا نصیب کسانی شده که خواهان جدایی از اسپانیا هستند.

انتخابات زودرس در منطقه کاتالونیا, پس از همه پرسی جنجال برانگیز گذشته و توسط دولت مركزی اسپانیا برگزار شده است. دولت مرکزی اسپانیا این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرد.

ماریانو راخوی, نخست وزیر اسپانیا پس از برکناری دولت ایالتی به ریاست کارلس پوجدمون, زمام امور را تا برگزاری انتخابات جدید به دست گرفت. مطابق نتایج اعلام شده حزب لیبرال “سیودادانوس” به عنوان قدرتمندترین تشکل مخالفان جدایی کاتالونیا از اسپانیا ۳۵ کرسی پارلمان محلی را تصاحب کرده اما به دلیل ناکامی متحدان احتمالا قادر به تشکیل یک دولت ائتلافی نخواهد بود.  ائتلاف موسوم به “همه برای کاتالونیا” دست کم ۳۴ کرسی پارلمان را از آن خود کرده است. کارلس پوجدمون نامزد اصلی این ائتلاف که در بلژیک به سر می برد وعده داده به زودی به بارسلونا بازگردد. بحرانی که پس از همه پرسی اول اکتبر به وجود آمد بزرگترین چالش دولت مرکزی اسپانیا در حدود نیم قرن اخیر بوده است. پیروزی قاطع جدایی طلبان در انتخابات محلی کاتالونیا می تواند دولت ماریانو راخوی را با بحران جدیدی روبرو کند.

تا کنون دولت مرکزی مادرید به نتایج انتخابات محلی در کاتالونیا واکنشی نشان نداده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here