کاهش بهای سکه در آذر ۹۶ نتوانست مانع از ثبت بهترین بازدهی پاییزی این فلز گرانبها از اوایل دهه ۹۰ شود؛ همزمان در بازار ارز، دلار نتوانست حتی به رشدی بالاتر از پاییز ۹۵ برسد.روز پنج‌شنبه، در آخرین روز آذرماه، دلار با ۷ تومان افزایش به بهای ۴ هزار و ۱۸۷ تومان رسید.

با ثبت این رشد، میزان بازدهی دلار در آذرماه به ۳/ ۲ و در پاییز به ۴/ ۷ درصد رسید. رشد آذرماهی این ارز بسیار کمتر از همین مقطع زمانی در سال ۹۵ بود. دلار در آذر ۹۵ حدود ۸ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. دلار در پاییز ۹۵ نیز رشد ۱/ ۱۱ درصدی را ثبت کرده بود.

جدا از این، شاخص ارزی در پاییز سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۳ نیز بازدهی بیشتر و حتی دورقمی را به ثبت رسانده بود. به این ترتیب، با توجه به محدود شدن دامنه نوسانات و بازدهی دلار در سه ماه سوم سال‌جاری می‌توان از یکی از پاییزهای متفاوت دهه ۹۰ سخن گفت. یکی از دلایل کاهش نوسانات دلار در پاییز تعدیل متناسب قیمت در ماه‌های مختلف این فصل بود. قیمت دلار در سه ماه پاییز ۹۶ به‌طور متوسط حدود ۵/ ۲ درصد افزایش قیمت را ثبت کرد؛ این در حالی بود که رفتار ارزی در پاییز ۹۵ متفاوت بود. دلار در آن مقطع مهر بسیار کم‌نوسانی داشت و بیشتر تقاضای این ارز به یکباره در آذر تخلیه شد. یکی از دلایل تغییر نوسانات دلار را می‌توان ناشی از تغییر رفتار بازارساز دانست. بازارساز به‌نظر می‌رسد در سال‌جاری همزمان با مدیریت مناسب قیمت اجازه داد قیمت دلار متناسب با تقاضای موجود در بازار به آرامی تعدیل شود.

در‌حالی‌که در آخرین روز آذرماه، دلار رنگ افزایش به خود گرفته بود، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را برای حرکت انتخاب کرد و با هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۳۹۱ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، نزول بهای اونس در بازارهای جهانی و کاهش حجم معاملات دو دلیل عمده‌ای بودند که فلز گرانبهای داخلی را کاهشی کردند.با افت روز پنج‌شنبه، سکه در آذرماه مجموعا ۱/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داد. با این حال، روند کاهشی آذرماه در رکوردزنی پاییزی این فلز گرانبها بی‌تاثیر بود. سکه در پاییز ۹۶ بیش از ۱۲ درصد افزایش را تجربه کرد که در فصول پاییز دهه ۹۰ کم‌سابقه بود. تنها در سه ماه سوم سال ۹۱ سکه توانسته بود رشد بالاتری را به ثبت برساند.بالا رفتن شدید تقاضا و توجه بیشتر دلالان به این بازار، مهم‌ترین عاملی بود که زمینه‌ساز افزایش دامنه‌دار سکه در ماه‌های مهر و آبان شد؛ با این حال، با آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی و نزول نسبی بهای اونس در بازارهای جهانی به‌تدریج، سکه نیز کمی تعدیل قیمت را تجربه کرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here