انتخاب نيوز به نقل از آناتولی- بنعلی یلدریم, نخست وزیر و نائب رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه طی سخنانی در ششمین نشست این حزب در استان بارتین اظهار داشت: قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرده اند, اما جوانان بدانید که این شهر تنها نیست و هر تصمیم اشتباهی در این خصوص مردود است.

ادامه سخنان وی در این نشست به شرح زیر است:

رئیس جمهور آمریکا با غرور برگه ای مبنی بر اینکه قدس را پایتخت اسرائیل را امضا کرده است. او ادعا می کند که فرقی میان اسرائیل و قدس و آمریکا وجود ندارد. ما نیز گفتیم که قدس تنها نیست.

تمام سران و وزرای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول گردهم آمده و یک صدا در برابر این تصمیم یک جانبه و مغایر با حقوق بین المللی اعلام کردند ما این تصمیم را به رسمیت نمی شناسیم و قدس پایتخت فلسطین است.

سپس موضوع را به همراه سایر کشورهای مسلمان در سازمان ملل متحد مطرح کردیم. 14 عضو شورای امنیت این تصمیم آمریکا را محکوم کرده و به رسمیت نشناختند. آمریکا به تنهایی از این تصمیم خود حمایت کرد.

سپس پیش نویس قطعنامه ای به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد, برای رد تصمیم آمریکا درباره قدس. رئیس جمهور آمریکا سپس به تهدید کشورهای عضو پرداخت که اگر از این پیش نویس حمایت کنید به شما کمک مالی نمی کنیم.

آمریکا خواست از قدرت خود استفاده کند, اما حساب این را نکرده بودند که هر چه قدر هم قدرتمند باشند, هر کشوری در دنیا که پرچم, زمین و حاکمیت دارد خودش تصمیم خواهد گرفت و سرنوشت خود را تعیین خواهد کرد.

ترکیه همواره حامی حل مشکلات منطقه و بی گناهان و آسیب دیدگان بوده است. کشور ما باید قدرتمند باشد, نه تنها برای خود بلکه برای منطقه. برای حل بحران ها و مشکلات منطقه باید قدرتمند باشیم.

امروزه عملا مشخص شد که برنامه و پروژه هایی که صد سال گذشته بدون اراده مردم برای منطقه درنظر گرفته شده بوده قابل اجرا نیست. امروزه کسی نمی تواند از هزاران کیلومتر دورتر برای ما تعیین تکلیف کند .

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here