گفتگو با حسام محمدی كارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی

× با توجه به روندی كه هم اكنون شاهد هستیم در فضای مجازی ، می خواستم ببینم آیا ما شاهد یأس و ناامیدی شدیدی میان حامیان رئیس جمهور هستیم ؟ یا به گفته برخی از دوستان و لیدرهای اصلاح طلب این امر مسبوق به سابقه است و موقتی است؟

ببینید ، قبل از هر چیز بایستی این واقعیت را پذیرفت كه آقای روحانی كارنامه درخشانی در این بازه زمانی ندارد. یعنی منظورم دوره دوم ریاست جمهوری است. در حوزه های مختلف. بخصوص حوزه سیاست داخلی و اقتصادی كه داد همه را به فغان آورده. اینكه شما می بینید در رسانه ها و فضای مجازی اینگونه مردم به واكنش افتاده اند و شعار ”عبور از روحانی“ و ” پشیمانیم“ را به راه انداخته اند ، یك عمقی دارد. نمی شود كه دوستان اصلاح طلب ما بگویند كه این حرفها مربوط به جریان راست است.

×مقصودتان صحبتهای اخیر رئیس دولت اصلاحات است كه از این پدیده به عنوان یك ”دسیسه“ نام برد؟

بله، بهرحال اطلاق واژه توطئه یا دسیسه یا منحرف ساختن اذهان یا هر چه كه شما اسمش را بگذارید ، به چنین موجی كه در فضای مجازی شكل گرفت و ادامه دار هم شده است ، سطحی نگری و كوته بینی است. ما باید ببینیم كه چه شده و چه اتفاقی افتاده كه دولت روحانی را مردم اینگونه شلاق كش می كنند و براحتی نباید از كنار این پدیده بگذریم.

× خوب ، آقای روحانی هم در اجلاس حقوق شهروندی به نوعی به این اظهارات پاسخ داد ، آیا كافی نبود؟

خیر به هیچ وجه اینگونه نبود كه آقای روحانی در مقام پاسخگویی به اعتراضات عمیق مردمی بر آمده باشد . روحانی بیشتر یك ژست بی طرفی گرفت كه مثلا در مورد بودجه و اعتراضاتی كه شده بود ، می رویم و شفاف سازی می كنیم وو… اما خواهید دید كه روحانی خیلی نمی تواند روی بودجه مانور كند. چرا كه سهمیه بندی و ردیف های بودجه ناشی از فشارهایی است كه بر او وارد شده . حرف اصلاح طلبها هم اینست كه بالاخره این موضوعات را در علن بیان كند و بگوید به مردم كه درد چیست و مشكل كجاست؟ اما روحانی حاضر نیست پلی را بین خودش و اصولگرایان خراب كند. این درد اصلی است.

× آقای روحانی چه منفعتی از ادامه این وضعیت دارد ؟ بهرحال او می بینید كه مردم كم كم دارند مأیوس و ناامید می شوند.

این سوال را بایستی از خود ایشان پرسید. اما واقعیت صحنه كشورمان امروز این است كه وضعیت وخیم اقتصادی و عدم توسعه و گشایش های سیاسی از یك طرف و همچنین بحرانهای زیست محیطی و زلزله و ریزگردها و هوای آلوده از طرف دیگر ، كارد را به استخوان رسانده. یا روحانی پاسخی برای حل این مشكلات دارد یا ندارد. روحانی نمی تواند بین اصلاح طلبی و اصولگرایی بیش از این بازی كند. اصلاح طلبان ، به طور خاص لیدرهایش كه من نمی خواهم اسم ببرم ، خیلی صبر پیشه كرده اند. پایگاه اجتماعی اصلاح طلبی در حال زوال است و اگر اوضاع به همین منوال ادامه یابد حماسه ”تكرار“ كارآمد نخواهد بود.

× یعنی از نظر شما آقای روحانی با این عملكردش پایگاه حامیان اصلاح طلبان را رادیكال تر می سازد؟

من الان مثل شما نمی گویم رادیكال تر. بلكه بهتر است بگوییم سرخورده تر. حقیقت اینست كه روحانی با این عملكردش اصلاح طلبان به لبه پرتگاه برده است.

× اما سطوح بالاتر اصلاح طلبان كماكان بر طبل حمایت از روحانی می كوبند ، چرا؟

بنده به عنوان یك ناظر سیاسی صرفا اینرا بگویم كه حمایت هست ، اما انتقاد هم می كنند. همه آنها به یك اتفاق نظر رسیده اند كه باید صدای نقدشان از دولت روحانی به گوش مردم هم برسد ، اما شما ببینید كه در درون جبهه اصلاحات هم تشتت هست و این اصلا پدیده جالبی نیست. مثلا رئیس دولت اصلاحات انتقادات از روحانی را ”دسیسه “ می خواند كه خود این واژه به سرعت با واكنش منفی اصلاح طلبان مواجه شد و یا مهندس محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در برنامه جهان آرا در صحبت با یامین پور از واژه فتنه 88 استفاده كرد.  خوب طرح این مسائل منجر به سرخوردگی عمیق خواهد شد و طبعا می دانید كه چه جریانهایی از ناامید شدن مردم به اصلاحات سود می برند.

× در پایان می خواستم ببینم كه برای انتخابات 98 آیا ائتلافی میان اعتدالیون و اصلاح طلبان صورت می گیرد؟

با این حركتی كه بنده مشاهده می كنم ، هیچ اتحاد یا ائتلافی در كار نخواهد بود. انتخابات مجلس در سال 98 آزمون اصلی آقای روحانی است. اگر تا آنزمان تغییرات جدی در مدیریت ایشان و همچنین انطباق عملی شعارها با اقدامات عینی صورت نگیرد ، باید گفت : از ماست كه برماست! و باید فاتحه حضور گسترده مردم در صندوق های رأی را خواند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here