آمریکا اعلام کرد, دو مقام شناخته شده کره شمالی که از عوامل اصلی برنامه موشکی این کشور محسوب می شوند, تحریم کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز, این اقدام در حالی از سوی آمریکا صورت گرفت که روسیه پیشنهاد میانجی گری در قبال بحران کره شمالی به منظور کاستن از تنش میان واشنگتن و پیونگ یانگ را داده است.

استیون منوچی, وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت خزانه داری آمریکا در راستای اعمال فشار حداکثری برای منزوی ساختن کره شمالی و خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره رهبران برنامه موشک بالستیک کره شمالی را هدف تحریم هایش قرار داده است.

این تحریم های آمریکا به دنبال یک قطعنامه جدید تحریم های سازمان ملل که روز جمعه گذشته علیه کره شمالی به خاطر آزمایشات تسلیحاتی تصویب شد, اعمال شدند که از سوی کره شمالی یک اقدام جنگی خوانده شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دو مقام کره شمالی که تحریم شده اند شامل کیم جونگ سیک و ری پیونگ چول می شوند.

این وزارتخانه اظهار داشت که کیم یکی از اصلی ترین چهره ها در برنامه کره شمالی به منظور تغییر رویکرد موشک های این کشور از سوخت مایع به سوخت جامد بوده است و ری نیز یک چهره کلیدی دیگر در توسعه موشک های بالستیک قاره پیما در کره شمالی محسوب می شود.

این تحریم های عمدتا نمادین هدفشان انسداد دارایی ها و منافع این دو نفر در حوزه مربوط به آمریکا و جلوگیری از هرگونه معامله آنها با شهروندان آمریکایی بوده است.

تصاویر منتشر شده از رسانه های کره شمالی عمدتا این دو نفر را در کنار رهبر کره شمالی با رفتاری متفاوت از بقیه مقام ها نشان می دهند و این دو نفر خیلی راحت تر از بقیه مقام ها با کیم جونگ اون رفتار می کنند.

کارشناسان می گویند, ری یکی از برجسته ترین دستیاران کیم جونگ اون بوده و نماینده برنامه موشکی در حزب کارگران است.

گفته شده که او در روسیه تحصیل کرده و هنگام رهبری کیم جونگ اون ترفیع یافته است.

کیم جونگ سینک نیز یک دانشمند موشکی برجسته است که بعد از انجام نخستین پرتاب موشکی موفقیت آمیز کره شمالی در سال ۲۰۱۲ ترفیع پیدا کرد.

روز سه شنبه کرملین اعلام کرد که آماده میانجی گری در این بحران در صورت تمایل دو طرف است.

دیمیتری پسکوف, سخنگوی کرملین اعلام کرد: روسیه آمادگی دارد که راه را برای کاهش تنش ها باز کند.

جاستین هیگینز, سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این پیشنهاد روسیه گفت که آمریکا این قابلیت را دارد که از مجراهای دیپلماتیک مختلف با کره شمالی ارتباط برقرار کند. ما می خواهیم کره شمالی درک کند که می تواند مسیر متفاوت را در پیش بگیرد, اما این به عهده کره شمالی است که مسیرش را تغییر داده و به مذاکرات واقعی بازگردد.

سرگئی لاوروف, وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در گفت وگوی تلفنی با رکس تیلرسون, همتای آمریکایی خود اظهار داشت: لفاظی های تهاجمی واشنگتن و تقویت حضور نظامی آن در منطقه تنش ها را بالا برده و غیرقابل قبول است. او بر لزوم سریع ترین اقدام ممکن برای رفتن از رویکرد تحریم ها به سمت فرایند مذاکرات تاکید کرد.

وزارت اتحاد کره جنوبی نیز روز سه شنبه پیش بینی کرد, کره شمالی سال آینده میلادی درصدد باز کردن باب مذاکرات با آمریکا باشد و در عین حال تلاش کند که به عنوان یک قدرت هسته ای به رسمیت شناخته شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here