دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی گفت: در صورت لزوم امکان روزآمدسازی منشور حقوق شهروندی وجود دارد.

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، در اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی که امروز پنج‌شنبه (7 دی‌ماه) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار کرد: این کنگره یک هفته پس از سالگرد رونمایی از منشور حقوق شهروندی برگزار شده که دارای پیام مهمی برای ماست.

وی افزود: توجه به نهادینه‌سازی و درونی‌سازی حقوق شهروندی می‌تواند ابعاد این حقوق را محقق کند. همان طور که می‌دانید 22 حق و 133 ماده در منشور حقوق شهروندی جمع‌آوری شده و به نظر می‌رسد حق‌های دیگری هم می‌توان به آن اضافه کرد.

دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی ادامه داد: همچنین حق بازنگری و بازخوانی را می‌توان در این منشور پیش بینی کرد، همچنین در صورت لزوم امکان روزآمدسازی این منشور وجود خواهد داشت و این وعده رئیس جمهور وعده در بیانیه‌‌ای صادر شده است.

مولاوردی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین کنگره‌هایی می‌تواند گام‌های موثری در نهادینه کردن حقوق شهروندی در جامعه ایجاد کند البته در کنار نهادسازی که توسط قوه مجریه انجام می‌شود تلاش‌های دیگری انجام گرفته که می‌توان به تأسیس نهاد دستیاری ویژه حقوق شهروندی، تشکیل نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی اشاره کرد و لایحه تشکیل نهاد ملی حقوق شهروندی آماده شده و در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در این جلسه به نهادینه‌سازی یا ساختارهای ذهنی باید توجه ویژه‌ای کنیم تا بتوانیم ساختارهای عینی را در کنار ساختارهای ذهنی در جامعه مورد هدف قرار داد و این دو را باید به صورت توأمان پیگیری کرد.

دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی متذکر شد: اگر بخواهیم تلاش‌های ما برای تحقق حقوق شهروندی به نتیجه برسد باید به جریان‌سازی و ظرفیت‌سازی آموزش‌های رسمی و غیررسمی توجه کنیم و بر این اساس در بعد غیررسمی تمرکز ما در نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد است که می‌تواند در جامعه نقش‌آفرینی موثری داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه نباید در خصوص چرایی و چیستی حقوق شهروندی بیش از این توقف کنیم، اظهار کرد: تا زمانی که درک مشترکی از حقوق شهروندی در جامعه ما شکل نگرفته است، باید میان حاکمیت، جامعه و نخبگان جامعه به چرایی و چیستی حقوق شهروندی بپردازیم، سپس به چگونگی شهروندی و شهروند بودن توجه کنیم.

مولاوردی تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید بیشتر به چگونگی شهروند بودن و تحقق این حق توجه کنیم و در این راستا آموزش حقوق شهروندی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی با بیان اینکه مفهوم حقوق شهروندی رابطه دوسویه میان دولت و ملت است، افزود: مفهوم این حقوق از عضویت افراد اجتماع شکل می‌گیرد، همچنین از یک سو دفاع از این اصول از سوی شهروندان به رسمیت شناخته می‌شود، از سوی دیگر حمایت از این اصول باید توسط دولت مورد تضمین قرار گیرد.

مولاوردی گفت: در واقع حقوق شهروندی ترکیبی از وظایف شهروندان در برابر یکدیگر، شرع، دولت و قوای حاکم و حقوقی که وظیفه تأمین آن برعهده دولت و نهادها است، ایجاد می‌کند.

وی متذکر شد: از اواخر قرن بیستم با ظهور دولت‌های فرامدرن تحولی مفهومی در شهروندی ایجاد شد و به تدریج به مفهوم شهروندی جهانی رسیدیم، همچنین علاوه بر حقوق داخلی، شهروندان از حقوق بین‌المللی و فراملی جهانی هم برخوردار خواهند شد.

دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی تصریح کرد: در طول تاریخ پس از گذر از دوره مشخص به مرحله مدرن رسیدیم و شاهد حاکمیت مشروع هستیم، به طوری که در دوره پست مدرن و فرامدرن به سوی دولت‌های قانونمند در حال حرکت هستیم.

مولاوردی بیان کرد: امروزه شاهدیم نقش دولت نسبت به گذشته متحول شده و مسئولیت آن هم متفاوت شده است، به طوری که می‌توان گفت دولت با مطالبات انباشته‌ای که پیش روی آنهاست نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیازهای جدید باشد لذا نقش شهروندان در این زمینه برای مدیریت جامعه امری اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین راهی جز زمینه‌سازی برای توسعه دموکراسی و مردم‌سالاری و توجه به مولفه‌های اداره پیگیری امور جامعه وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه درک مشترک، لازمه تحقق حقوق شهروندی است، بیان کرد: باید به عنصر مشارکت در تحقق حقوق شهروندی توجه و تفاوت آن را با سایر مفاهیم تفکیک کنیم و براین اساس افرادی که به عنوان شهروند مورد توجه قرار می‌گیرند باید شناخت دقیقی از حقوق و تکالیف داشته باشند تا در جامعه برای مدیریت کشور موثر عمل کنند.

دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی ادامه داد: معتقدم مسئولیت‌های حاکمیت برای تحقق حقوق شهروندی باید شناخته شود، چرا که شهروندی جز اصول و پیش‌فرض‌های دموکراسی است، بنابراین شخص به واسطه وفاداری به حاکمیت، استحقاق حمایت از حاکمیت را خواهد داشت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here