شاخص کل بورس در جریان معاملات روز گذشته با ریزش ۱۶۵۰ واحدی ضمن واگذاری دو کانال به محدوده ۹۵ هزار واحدی سقوط کرد. به این ترتیب دهمین سقوط بزرگ شاخص سهام خرد طی ۴ سال اخیر به ثبت رسید. همزمان با افت ۷/ ۱ درصدی نماگر اصلی بازار سهام، شاهد ثبت رکوردشکنی در ارزش معاملات خرد سهام بودیم. در پایان داد و ستد‌های دیروز ارزش معاملات خرد سهام بالغ بر ۳۵۴ میلیارد تومان بود که نسبت به معاملات روز شنبه رشد ۵۵ درصدی را نشان می‌دهد.

شرایط منفی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز گذشته نیز تداوم یافت؛ کارشناسان نگرانی‌های سیاسی، تحول در سیستم اطلاع‌رسانی بازار سرمایه و شناسایی سود را سه عامل اصلی کاهش قیمت سهام ارزیابی کردند.

این موضوع در جریان معاملات روز گذشته نیز با محوریت عوامل مزبور ادامه یافت (هر چند نقش شناسایی سود کمرنگ‌تر از دیگر عوامل شده بود). به‌طوری‌که معامله‌گران بورس تهران در جریان معاملات دیروز شاهد تشکیل صف فروش، افت دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بورس و همچنین کاهش قیمت در بیشتر گروه‌ها و نمادهای فعال در بازار بودند. بر این اساس ۹۳ درصد از نمادهای معامله شده در روز گذشته با افت قیمت مواجه شدند به گونه‌ای که از ۲۹۳ نماد معامله شده، ۲۷۴ نماد با نوسان منفی به کار خود پایان دادند.

با وجود هیجان‌زدگی و ترسی که اغلب معامله‌گران حقیقی در بازار داشتند و اقدام به عرضه گسترده سهام کردند، در مقابل حقوقی‌ها به خرید سهام مبادرت کردند. حقوقی‌ها با فعالیت قابل‌توجه خود در سمت خرید نه تنها رکوردشکنی در ارزش معاملات روزانه را به ثبت رساندند، بلکه بیشترین میزان تغییر مالکیت در سال جاری را نیز ثبت کردند. خالص خرید حقوقی‌ها در این بازار به ۱۷۲ میلیارد تومان رسید.این میزان از تغییر مالکیت از ابتدای سال جاری تا‌کنون بی‌سابقه بوده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here