حسام محمدی

اینروزها ایران در صدر اخبار جهان است. خودمان هم باورمان نمی شد كه روزی اینگونه نه به دلیل زلزله یا حتی آلودگی هوا بلكه به خاطر اعتراضات وسیع در شهرهای مختلف بعد از سال 88 دوباره نام ایران و مردم ایران بر سر زبانها باز شود و رسانه ها و فضای مجازی پر شود از اخبار و تحلیل و تفسیر.

اگر بخواهیم از پنجشنبه 7 دی در مشهد شروع بكنیم خودش حدیث مفصلی است كه در این مقال نمی گنجد. پس خوبست كه كمی به ریشه یابی بپردازیم. در مجموع ماهیت اعتراضات در كشورمان در حال حاضر اقتصادی و اجتماعی است. اگر هم شعارهای سیاسی داده می شود ، باید توجه كرد كه ریشه در نارضایتی در وضع موجود دارد و با بهبود و اصلاح امور قطعا موضوع مهار می گردد.

اما همین اعتراضات كه به خاطر گرانی و فساد و بیكاری شروع شد ، كم كم تبدیل به یك معضل امنیتی می گردد. اعتراضات صنفی و اقتصادی پاسخ اقتصادی ندارد. این را باید مسئولان بهتر بدانند كه برای اصلاح یك قانون اقتصادی یا رفع موانع بنیادین ، بایستی به بحث و گفتگو نشست و خلاصه در میان نخبگان و مجلس شورای اسلامی و حتی سایر نهادها یك هماهنگی و همدلی صورت بگیرد. به بیانی دیگر بایستی یك همفكری و همزبانی سیاسی در ابتدا صورت بگیرد كه بر روی این بستر بتوان تغییرات اقتصادی را بنا نهاد. اما تا كنون گویا ما شاهد این هستیم كه اصولگراها به بهانه همین كمبودها ، دولت را مقصر را جلوه می دهند و حتی شنیده شده كه فراخوان به استعفای آقای رئیس جمهور را هم می دهند. این همان گفتمانی است كه برای جمهوری اسلامی خطرناك است.

اخیرا در دانشگاه تربیت مدرس همایشی برگزار شد كه عنوانش” ریزش‌ها و رویش‌ها“ بود و در آن مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور سخنرانی نمود. وی در بخشی از سخنرانی خود گفت :”امروز ممکن است اعتراضات در برخی از شهرها نه یک دولت را بلکه کل حاکمیت را ناکارآمد جلوه دهد و به گمانم این با مشی رئیس‌جمهور هم‌خوانی ندارد لذا باید بدعمل‌ها و تکنوکرات‌هایی که دست‌روی دست گذاشته و باز مدعی هستند را کنار بگذارد و از تفکر بسیجی استفاده کند، که به داد ملت و کشور برسد. فکر می‌کنم فتنه آینده را می‌توان با تدبیر از بین ببریم…با این که من تصور می کنم فتنه جدید ترکیبی از معرکه گردانی اهالی هرمنوتیک فلسفی و هرمنوتیک سیاسی در المان علم سیاستِ مدرن، به علاوه ی تکنوکرات های سکولار یا کم رمق از نظر اجرایی و نیز پیاده نظامی از لشگر بیکاران و صدالبته رخنه منافقین و اشرار است، اما رئیس جمهوری با صبغه دینی و انقلابی که دارد می تواند با دعوت از نیروهای جهادی و دارای تفکر انقلابی برای اداره امور کشور، فتنه جدید را به خوبی مدیریت کند؛ چرا که فتنه پست مدرن آتی، با اضلاع سه گانه «هرمنوتیک فلسفی»، «بدعملی تکنوکرات ها» و «رخنه منافقین»، حاوی هیچ مدلی برای اداره کشور نیست و در صورت دست یابی به قدرت، صرفا راه را برای جولان اشرار و منافقین و خرابکاران هموار خواهد کرد که نتیجه ای جز هرج و مرج در کشور و تضییع حقوق آحاد ملّت نخواهد شد.“

آقای زارعی بعنوان رئیس سازمان بسیج اساتید كشور كه یك تشكل تندرو اصولگراست ، قبل از هر چیز با این اظهارات نشان داده كه هیچ درك علمی و منطقی از وقایع اخیر و حوادث این روزهای كشورمان ندارد. اعتراضات و تظاهراتها برای احقاق حق به هیچ عنوان نیازی به تفكر جهادی ندارد. اتفاقا قبلا هم تجربه كردیم كه اطلاق واژه ”فتنه جدید“ هم بیشتر بنزین بر روی آتش می ریزد تا معركه را آرام كند. ضمن اینكه ”تفكر بسیجی“ مگر چه راه حل اقتصادی را پیشنهاد می دهد؟ چه معضلی را می تواند از میان سونامی بحرانهای اقتصادی و اجتماعی ما حل كند؟

این قبیل اظهارات كه ظاهرا به صورت راه كار و توصیه به رئیس جمهور ارائه می گردد ، در پی آنست كه آقای روحانی را زیر فشار قرار داده تا وزرایشان را بركنار كند و بدینگونه می پندارند كه مردم بعد از رفتن این یا آن وزیر ، دوباره آرام می گیرند. باید مجددا گفت كه ریشه همین مشكلات از قضا سیاسی است و به یك گفتگو و آشتی سیاسی در بدنه و تمامیت جریانهای داخلی نیاز دارد تا بتواند درمانی برای این بحرانها باشد. در غیر اینصورت هرج و مرج افزایش می یابد و ما می مانیم و اتهام زنی به یكدیگر!

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here