در پنجمین روز هفته، دلار به یک قدمی ۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و سکه از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد. روز چهارشنبه شاخص بازار ارز ابتدا با ۶۹ تومان افزایش به قیمت ۴ هزار و ۳۹۹ تومان رسید. به گفته فعالان، بخش زیادی از افزایش دلار در همان یک ساعت ابتدایی روز رقم خورد که بدون معامله خاصی حدود ۷۰ تومان رشد کرد.

روند افزایش قیمت این گونه بود که خریداران قیمت‌های خود را به‌طور مرتب بالا می‌بردند، ولی همزمان هیچ معامله‌گری حاضر به فروش نبود. این تقاضای بدون عرضه زمینه بالا رفتن قیمت را فراهم کرد. در چنین شرایطی، قیمت بدون معامله خاصی پا به کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان گذاشت و از آنجا با معاملات محدودی حتی تا عدد ۴ هزار و ۴۳۰ تومان رشد کرد.

از حدود ساعت ۱۲ ظهر بازیگران بازارساز وارد بازار شدند و در حوالی سطح ۴ هزار و ۳۵۰ تومان عرضه ارز را آغاز کردند که با استقبال معامله‌گران مواجه شد. به گفته فعالان، شایعات پیرامون پرداخت مالیات ارزش افزوده برای حواله‌های درهم، تحرکات معامله‌گران غیررسمی در بازار، چگونگی توزیع ارز، حباب قیمت یورو و برخی دیگر از ارزها از جمله محرک‌هایی بودند که انتظارات بازار را تحت تاثیر قرار دادند.

همزمان رشد شاخص ارزی در روزهای اخیر موجب شده است که تعداد زیادی از افراد برای اولین بار وارد بازار شوند. به گفته یکی از فعالان، به‌طور عمومی زمانی که قیمت دلار از یکی دو سطح مقاومتی مهم عبور می‌کند، تقاضای جدید زیادی وارد بازار می‌شود. البته با وجود روند افزایشی دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر، در ساعات انتهایی روز با افزایش حجم ارز ورودی به بازار، قیمت دلار کاهشی شد. برخی اخبار حاکی از آن بود که قیمت تا ساعت ۷ بعدازظهر تا ابتدای محدوده ۴ هزار و ۳۶۰ تومان پایین آمده بود. این موضوع می‌تواند قیمت باز شده روز جاری را تحت‌تاثیر قرار دهد.

روز چهارشنبه بازار سکه نیز هیجانات خود را داشت، هیجانی که به حراج بانک کارگشایی نیز کشیده شد. روز گذشته، هر سکه تمام بهار آزادی با ۱۴ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۵۰۸ هزار تومان رسید. این در حالی بود که بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها در یکی از معاملات حراجی، سکه به بهای یک میلیون و ۵۱۹ هزار تومان به فروش رفت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here