نشریه دیپلمات روز چهارشنبه گزارش داد که در ماه آوریل ۲۰۱۷ (اردیبهشت امسال) یک آزمایش موشکی کره شمالی به شکست انجامید و موشک مزبور بر فراز یکی از شهرهای آن کشور سقوط کرد.

در آن زمان رژیم کره شمالی مشغول آزمایش یک موشک بالستیک میان برد به نام «هوا سونگ ۱۲» بود که قادر است قلمرو آمریکا در گوام را هدف بگیرد. این موشک حتی قبل از آزمایش موفقیت آمیز در مراسم رژه ای در ۱۵ آوریل به نمایش گذاشته شد.

به نوشته هفته نامه نیوزویک, کره شمالی روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) برای سومین بار موشک «هواسونگ ۱۲» را آزمایش کرد. این شلیک آزمایشی از پایگاه هوایی پوکچانگ واقع در ۸۰ کیلومتری شمال پیونگ یانگ یایتخت آن کشور انجام شد که نقطه جدیدی برای آزمایش این نوع موشک هاست.

موارد قبلی آزمایش های ناموفق این مدل موشک بالستیک که در طول ماه آوریل صورت گرفت در حوالی شهر بندری سینپو واقع در سواحل شمال شرقی کره شمالی انجام شده بود.

آزمایش روز ۲۹ آوریل نیز به خاطر نقص فنی در موتور به شکست انجامید. این موشک قبل از سقوط حداکثر به ارتفاع ۷۵ تا ۸۰ کیلومتری رسیده بود. محل سقوط این موشک قبلاً ناشناخته بود ولی یک منبع مطلع در دولت آمریکا به نشریه دیپلمات گفت که این موشک در شهر توکچون واقع در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی پایگاه هوایی مزبور سقوط کرده است.

هفته نامه نیوزویک می افزاید کره شمالی با استفاده از قطعات موشک «هواسونگ ۱۲» یک موشک بالستیک قاره پیما از مدل «هواسونگ ۱۴» را در ماه ژوئیه بطور موفقیت آمیز آزمایش کرد. در ماه نوامبر نیز مدل «هواسونگ ۱۵» را آزمایش کرده و به این ترتیب تمامی خاک آمریکا در تیررس موشک های آن کشور قرار می گیرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here