در حالی که یک پایگاه خبری آمریکایی اعلام کرده بود،‌ واشنگتن ۱۲۵ میلیون دلار از کمک‌های اختصاصی به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی “آنروا” را کاهش داده، یک مقام وزارت خارجه آمریکا این خبر را تکذیب کرد.

خبرگزاری رویترز اعلام كرد، یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، گفت:‌ داستان خبرگزاری اکسیوس کاملا گمراه کننده است. فلسطینی‌ها انتظار داشتند که این پول اول ژانویه به دست‌شان برسد، اما این اتفاق در موعد مقرر رخ نداد و این به معنای تعلیق یا لغو کامل کمک‌ها نیست.

این مقام افزود: ما تا اواسط ژانویه در این مورد تصمیم نهایی را اتخاذ خواهیم کرد.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در این باره تصمیم اولیه گرفته شده، گفت: خیر، گزارش‌ها در این مورد نادرست هستند.

کریس گانس، سخنگوی آنروا نیز تاکید کرد: به این آژانس به طور رسمی و مستقیم در مورد تصمیم رسمی تعلیق کمک‌های آمریکا هیچ اطلاعی داده نشده است.

پیشتر شماری از مسؤولان ارشد آمریکایی تصریح کرده بودند که دولت ترامپ به سازمان ملل ابلاغ کرده که ۱۲۵ میلیون دلار از کمک‌های اختصاصی به آژانس آنروا در ماه ژانویه جاری را کاهش داده است.

آنها همچنین تاکید کردند که دولت آمریکا قصد دارد مبلغ ۱۸۰ میلیون دلار از مجموع کمک‌های اختصاصی به آژانس آنروا را کاهش دهد و البته این مساله بستگی به موضع تشکیلات خودگردان در قبال احیای روند مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی دارد و در صورتی که مذاکرات ازسرگرفته نشود، واشنگتن مجازات‌هایی مالی را در نظر خواهد گرفت که کاهش مبلغ مذکور یکی از این مجازات‌ها خواهد بود.

به گفته دیپلمات‌ها، این تامین مالی یک سوم کمک مالی سالانه آمریکا به این آژانس است که قرار بود اول ژانویه به آن داده شود،‌ اما تا زمان پایان بازنگری دولت دونالد ترامپ در مساله کمک‌های آمریکا به تشکیلات خودگردان فلسطین بلوکه شده است.

ترامپ روز سه‌شنبه تهدید کرده بود، آمریکا احتمالا کمک‌ها به فلسطینی‌ها را متوقف می‌کند چرا که آنها آماده مشارکت در مذاکرات صلح نیستند، اما سازمان آزادیبخش فلسطین فورا اعلام کرد، هرگز تسلیم این باج‌خواهی نمی‌شود.آمریکا بزرگترین کمک کننده مالی به آنرواست و تعهداتی در زمینه پرداخت حدود ۳۷۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۱۶ داشت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here