رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: رییس جمهور گفته که این توافق را یا اصلاح می کند, یا این که از آن خارج خواهد شد. ما الان در فرایند تحقق وعده او در خصوص اصلاح این توافق هستیم.

در حالی آقای تیلرسون این اظهارات را مطرح کرده است که دونالد ترامپ, رییس جمهوری آمریکا می بایست تا ۱۲ژانویه ( یک هفته دیگر) درباره موضع دولتش در خصوص باقی ماندن یا خروج ایالات متحده از برجام اعلام نظر کند.

با این حال, کنگره حاضر به اعلام نظر در این زمینه نشد و حال رئیس جمهوری آمریکا باید در روزهای ۲۲ و ۲۳ دی ماه اعلام کند که آیا ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است یا نه.در صورتی که آمریکا برجام را تایید کند به مثابه این است که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای با شش قدرت جهانی پایبند بوده است.

با این حال, رکس تیلرسون گفته است که رایزنی های کاخ سفید و قانونگذاران آمریکایی ادامه دارد و هنوز نهایی نشده است.وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است که دولت «به صورت بسیار فعالانه» در حال گفت وگو با رهبران کنگره در این زمینه است.

آسوشتیدپرس با این حال می گوید, احتمالا این که کنگره و کاخ سفید بتوانند در این فرصت به توافقی برسند, آسان به نظر نمی رسد.به گزارش آسوشیتدپرس یکی از گزینه ها پیش رو این است که کنگره با گذراندن قانونی الزام کاخ سفید برای تایید پاینبدی ایران به برجام هر ۹۰ روز یک بار را بردارد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here