جمعه شب به وقت ایران جلسه اضطراری شورای امنیت در مورد اعتراضات در ایران تشكیل شد. ذیلا خلاصه ای از مواضع كشورها را می خوانید:

نیکی هیلی, نماینده آمریکا در سازمان ملل در آغاز این جلسه گفت: «همه کشورها مستقل هستند اما هیچ کشوری نمی تواند به بهانه استقلال مردم را سرکوب کند.» وی افزود: «مردم ایران برای آینده خود مبارزه می کنند و آمریکا نیز در کنارشان ایستاده است. مردم ایران برخاسته اند و خواستار حقوق بشر و احترام هستند.»

نماینده بولیوی از مطرح شدن مساله ایران در شورای امنیت انتقاد کرد و گفت که این موضوع دخالت در امور داخلی کشورهاست.

نماینده کویت در سخنرانی خود ضمن ابراز نگرانی از خشونت علیه تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تاکید کرد که باید به حق اعتراض مسالمت آمیز احترام گذاشت. وی افزود: «باید از نقش شورای امنیت برای جلوگیری از بروز بحران استفاده کرد. روابط بین کشورها در منشور ملل متحد مشخص شده و باید به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی احترام گذاشت. ایران کشور همسایه ما است و دو کشور با هم روابط تاریخی دارند.»

نماینده هلند نیز با تاکید بر لزوم احترام به حقوق بشر گفت: «ما شاهد خشونت نگران کننده بودیم. به نظر می رسد شرایط در ایران آرام تر شده است. حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز, حقوق بنیادین مردم هستند. ما با مقامات ایران در ارتباط بودیم و خواستار احترام به حقوق بشر هستیم.» وی افزود: «زمانی که حقوق بنیادین در خطر است شورای امنیت باید فورا مداخله کند. این شعار نیست, بلکه وظیفه شورای امنیت است.»

نماینده بریتانیا در سخنرانی خود اظهار داشت: «نگرانی بریتانیا از نقض حقوق بشر در ایران فراتر از سرکوب اعتراضات اخیر در این کشور است.» وی همچنین به آمال مردم ایران در جریان جنگ ایران و عراق اشاره کرد. وی بر لزوم جلوگیری از ارسال سلاح برای نیروهای حوثی در یمن تاکید کرد. نماینده بریتانیا همچنین از گسترش فعالیت های موشکی ایران انتقاد کرد و از ایران خواست به حقوق شهروندان و قطعنامه های سازمان ملل احترام بگذارد.

سفیر پرو در سازمان ملل نیز بر «مسئولیت ایران در قبال حفظ جان شهروندان» تاکید کرد و با اشاره به بحران های منطقه گفت که شورای امنیت باید از بروز بحران پیشگیری کند.

سفیر لهستان با اشاره به اینکه این کشور وقایع ایران را از نزدیک دنبال کرد گفت که باید به حقوق اساسی و مدنی افراد احترام گذاشت. وی افزود: «لهستان طرف ها را به گفتگو فرا می خواند. ایران کشور مهمی در صلح و ثبات بین المللی است.»

رئیس هیات نمایندگی ساحل عاج در سازمان ملل متحد تاکید کرد که کشورش خواستار حل بحران ایران با گفتگو میان متعرضان و دولت است.

نماینده گینه استوایی ضمن تاکید بر حق تظاهرات مسالمت آمیز در چارچوب قانون دانست و خواستار احترام به حقوق مردم شد. وی گفت که وضعیت حقوق بشر در ایران در دستور کار شورای امنیت نیست و «تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی به شمار نمی آید.» وی افزود هر بحرانی را باید در چارچوب مقررات بین المللی و به صورت مسالمت آمیز حل کرد. نماینده گینه استوایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که راه حل خروج ایران از بحران گفتگوی داخلی است.

سفیر اتیوپی با اشاره به اینکه شرایط در جهان پیچیده است گفت که ایران مسئولیت مهمی در حل مشکلات خاورمیانه دارد. وی افزود که تهران نقش مهمی در صلح و ثبات منطقه ایفا می کند.

نماینده چین در سازمان ملل متحد با اشاره به تحولات خاورمیانه ابراز امیدواری کرد که کشورهای منطقه نقش موثری در صلح و امنیت منطقه داشته باشند. وی گفت: «هدف منشور ملل متحد, استقلال و تمامیت ارضی کشورها است. جامعه جهانی باید به دنبال حل بحران فلسطین و مساله سوریه باشد. شورای امنیت نباید در امور داخلی کشورها مداخله کند. چین امیدوار است که ایران باثبات بماند. وضعیت ایران صلح و امنیت بین المللی را به خطر نمی اندازد.»

رئیس هیات نمایندگی روسیه در سازمان ملل سخنان خود را با انتقاد از سیاست آمریکا آغاز کرد و گفت: «امروز متاسفانه یک بار دیگر شاهد رفتار نامناسب آمریکا بودیم. واضح است مساله ای که امروز در شورای امنیت مطرح شده موضوعیت نداشت. آمریکا نمی تواند حقایق را درباره ایران تحلیل کند, ایران خود باید مشکلات داخلی خود را حل کند.» وی خطاب به آمریکا گفت: «شما انرژی شورا را هدر می دهید. آن هم زمانی که موضوعات مهمی مانند یمن, سوریه و غیره وجود دارد.»

رئیس شورای امنیت که همزمان نماینده قزاقستان در سازمان ملل نیز هست گفت موضوع ایران تا زمانی که صلح و امنیت بین المللی را به خطر نیندازد در صلاحیت شورای امنیت نیست. وی ابراز امیدواری کرد که گفتگو میان معترضان و دولت آغاز شود.

غلامعلی خوشرو, نماینده ایران در سازمان ملل در پاسخ به گفتگوهای شورای امنیت با بیان اینکه اعتراضات در ایران در صلاحیت شورای امنیت نیست گفت که این تظاهرات موضوعی کاملا ملی و داخلی است. او در عین حال به بحران در فلسطین و یمن اشاره کرد و عدم حل این بحران ها را «شکست شورای امنیت» خواند. وی بررسی اعتراضات ایران در شورای امنیت را بر خلاف حقوق بین الملل و ناامید کننده خواند. وی تاکید کرد که آمریکا دایما در مسائل داخلی کشورها دخالت می کند.

وی همچنین به نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و گفت که واشنگتن در مقاطع مختلف از جمله جنگ هشت ساله با عراق همواره با ایران دشمنی کرده است. او همچنین گفت: «در هر کشوری وظیفه نیروهای امنیتی این است که تظاهرات مسالمت آمیز برگزار شود. وقتی تظاهرات ضد وال استریت در آمریکا و نحوه سرکوب تظاهرکنندگان را می بینیم متوجه ریاکاری آمریکا می شویم.»

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here