حسام محمدی

در میان انبوه خبرهای داخلی و بین المللی در مورد وقایع اخیر كشور كه این روزها در صدر مطبوعات و رسانه هاست ، خوبست همواره به این اندیشید كه نقش فضای مجازی چقدر اهمیت دارد و دولت و نظام در تمامیت آن چه میزان به این مسئله ورود كردند و چه تدبیری برای آینده اندیشیده می شود؟

فارغ از نگاه حزبی یا جریانی باید گفت كه خواست جوانان و مردم و سلیقه ها با گذشته خیلی فرق كرده و نسل جدید مطالبات جدید دارد و نمی توان با همان عینك گذشته به فضای مجازی و عرصه فرهنگی نگاه كرد.

در این میان نقش شبكه ها اهمیت به سزایی دارد. شبكه های خبری و تحلیلی در همین چند روز اخیر مطلب تولید و منتشر كردند و مخاطب اینگونه می تواند استفاده لازم را ببرد. اما در كشور خودمان متأسفانه صدا و سیما كارنامه خوبی ندارد. بی اعتمادی زیادی در میان مردم وجود دارد و مواضع یكسویه و اغلب مغرضانه صدا و سیما به طور خاص از سال 88 تا كنون نتوانسته مرهمی برای زخم های مردم باشد و بیشتر بنزین بر روی آتش ریخته است.

یادآوری این نكته لازم است كه فضای مجازی هم نقش خودش را دارد و در این میان مردم و بویژه جوانان طبعا به تلگرام و اینستاگرام و توئیتر می توانند پناه ببرند. بستن این فضا یا محدود كردن آن و در نهایت ایزوله كردن مردم از برقراری ارتباط راه به جایی نمی برد و چاره كار نیست.

راه حل اصلی اینست كه سیاست های رسانه ای و كنترل فضای مجازی بازنگری گردد. بحث این نیست كه كانالها یا شبكه های غیراخلاقی و فاسد وجود ندارد ، اما مهم اینست كه به بهانه این مقولات و حتی توجیهات امنیتی ، نبایستی مردم را از دسترسی به امكان برقراری ارتباط منع ساخت.

از این بابت باید گفت نقش صدا و سیما در چند روز گذشته مهم و قابل بررسی است. صدا و سیما می تواند تمامی تقصیرات و معضلات را یكسویه به گردن دولت و مقامات حكومتی بیاندازد و یا از سوی دیگری بابی برای تفاهم و گفتگو و آشتی میان معترضین و دولت را باز نماید. تا حالا كه ما دیده ایم ، متأسفانه صدا و سیما رویكردی به شدت محافظه كارانه و بسته دارد.

از اینروست كه شبکه‌های فارسی زبان تظاهرات‌های اخیر را به طور وسیع انعكاس می دهند و گزارش و تحلیل و میزگرد و آسیب شناسی بر روی آنتن های ماهواره ای می رود ، اما شبكه داخلی یعنی صدا و سیمای ما كماكان در مدار باطل گذشته حركت كرده و همه چیز را یكطرفه قضاوت می كند.

صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه تهران درباره عملکرد رسانه‌های رسمی و به طور مشخص صداوسیما در اعتراضات اخیر گفت:«صداو سیما است که در نتیجه راه و رویه نادرستی که مدت‌ها انتخاب کرده ایرانیان را وادار می‌کند برای دستیابی به اخبار به تلگرام و شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور بروند. این نقشی که رسانه‌های مجازی در ایران دارند در کدام کشور توسعه یافته دارند؟ آیا در هند و ژاپن هم اینگونه است؟…واقعیت این است که صداوسیمای ما مدت هاست که تعطیل شده است، حتی کسانی که معتقد دو آتشه جمهوری اسلامی ایران هستند، پنهانی اخبار را از همین رسانه‌ها پیگیری می‌کنند نه از صداوسیما و رسانه‌های رسمی، این فاجعه است. این فاجعه است که حزب اللهی‌ها و معتقدان به هواداران سفت و سخت جمهوری اسلامی وقتی می‌خواهند بدانند چه شده است و چه خبر است به صداوسیما اعتماد نمی‌کنند.»

ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه برای اصلاح امور صدا و سیما می تواند اتفاقا با حضور منتقدان داخلی میزگرد یا جلسه ای ترتیب دهد و فضا را برای نقد و ریشه یابی معضلات باز نماید. از جمله آسیب شناسی رسانه ای و كاركرد خود صدا و سیما! در غیر اینصورت همانطور كه بعضا در شبكه های اجتماعی دیدیم هشتك های تحریم صدا و سیما #BANIRIB  به راه می افتد و این امر مستقیما با تحریم های یكسویه آمریكا در ارتباط است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here