نایب رییس مجلس، از شناسایی اموال جدید موسسه مالی و اعتباری کاسپین توسط برخی از سپرده‌گذاران خبر داد. مسعود پزشکیان در گفت وگو با خانه‌ملت، در تشریح نشست دیروز نمایندگان سران قوا به منظور بررسی آخرین وضعیت سپرده‌گذاران موسسه مالی و اعتباری کاسپین گفت: موسسه مالی و اعتباری کاسپین که موظف شده بود تا سقف مبلغ 100 تا 200 میلیون تومان به تمامی‌سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری کاسپین پرداخت کند برای اینکه شاکله خود را حفظ کند علیرغم ایجاد خط اعتباری به برخی از سپرده گذاران سعی می‌کرد که مبلغ سپرده‌ها را به صورت کامل پرداخت نکند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه ظرف یکی دو روز گذشته با این موسسه مذاکرات صورت گرفت که با توجه به اینکه خط اعتباری برای پرداخت سپرده‌ها فراهم شده است باید پرداخت سپرده‌ها را انجام دهد، افزود: نباید مراجعه‌کنندگانی که در این موسسات سپرده گذاری کرده اند مشکلی پیدا کنند.

 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بحث اصلی سپرده‌گذاران بالای سقف 100 و 200 میلیون تومان هستند، ادامه داد: بخشی از موسساتی که علاوه بر کاسپین، وحدت، بدر طوس و البرز ایرانیان مشکل دارند باید مشکلات آن‌ها توسط بانک مرکزی پیگیری شود و در چارچوب همین تصمیمات براساس روالی که طی شده سپرده سپرده گذارانی که سپرده‌های محدود داشته اند را پرداخت کند. پزشکیان یادآور شد: برای سپرده گذاران بالای 100 و 200 میلیون تومان در کاسپین گروه تسویه متشکل از قوه قضائیه، دولت و نماینده سپرده گذاران تشکیل می‌شود که این گروه باید با هماهنگی بانک مرکزی تیمی‌تشکیل دهد که در هر یک از موسسات پاسخگوی سوال‌ها، نیازها و دغدغه‌های سپرده گذاران در همان منطقه باشند تا سپرده گذاران برای حل مشکل خود به سایر بخش‌ها مراجعه نکنند.

 وی با بیان اینکه تیم تسویه باید با سپرده‌گذاران جلسه برگزار کرده و از آن‌ها نظرخواهی کند، افزود: این نظرات به هیات سه نفره اعلام می‌شود و در گروه تسویه که نماینده سپرده گذاران نیز عضو آن است، اموال شناسایی و قیمت گذاری می‌شود و در نهایت براساس آنچه که شناسایی می‌شود برنامه‌ها و تصمیمات بعدی برای تسویه مابقی سپرده، سپرده گذاران انجام می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به اینکه در حال حاضر نخست باید گروه تسویه تشکیل شود و سپس اموال را شناسایی کند، ادامه داد: این گروه باید با سپرده گذاران جلسه تشکیل دهد و سپرده گذاران باید دغدغه‌ها و نگرانی‌های خود را به این گروه گزارش دهند. وی اظهار داشت: مقرر شده دستورالعملی توسط بانک مرکزی تهیه شود تا نحوه کمک به سپرده گذارانی که وضعیت بحرانی داشته و مستاصل هستند مشخص شود تا این سپرده گذاران از وضعیت بحرانی خارج شوند و به همان نسبت تصمیمات بعدی برای آن‌ها اتخاذ شود.

 این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه براساس شکایت‌های دریافتی از سپرده گذاران کاسپین سپرده‌ها را به صورت 5 میلیون تومانی یا 10 میلیون تومانی و مرحله ای پرداخت می‌کرد، افزود: براساس بررسی‌ها مشخص شد که این اتفاق رخ داده و کاسپین پرداخت را به صورت کامل انجام نمی‌دهد لذا در این جلسه با بانک مرکزی در این باره صحبت شد و بانک اظهار داشت که در این باره با موسسه مذاکره شده و به آن‌ها تاکید شده که سپرده گذاری مراجعه کرد و درخواست برداشت سپرده خود را داشت بانک نباید ممانعتی کند و باید سپرده آن‌ها را پرداخت کند. وی ادامه داد: پیگیری‌ها ادامه می‌یابد تا اگر کاسپین به روند ممانعت خود ادامه دهد با آن‌ها برخورد شود تا مشکلی برای سپرده گذاران ایجاد نشود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه برخی سپرده‌گذاران اطلاعاتی درباره اموال کاسپین ارائه داده اند، تصریح کرد: این اطلاعات جدیدی که درباره اموال کاسپین توسط برخی سپرده‌گذاران ارائه شده بررسی می‌شود و اگر اطلاعات صحت داشته باشد بسیاری از مشکلات سپرده گذاران رفع می‌شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here