حسام محمدی

مسئله مبرمی كه این روزها در فضای مجازی و اخبار و رسانه ها به گوش می رسد ، موضوع بازداشت شدگان است. یعنی همین اهالی مرز و بوم خودمان. هموطنانی كه برای رفع تبعیض و بیكاری و گرانی و هزار و یك بلای دیگر مطالباتشان را فریاد زده بودند. بماند كه این هم از عجایب روزگار بود كه عده ای اندك هم خودشان را قاطی این ماجراها كردند و موضوع به طور دیگری در صدا و سیما وارونه شد… این حكایتی دیگر دارد.

اما مسئله حفظ جان و حیثیت و سلامت بازداشت شدگان را نمی شود منكر شد.

محمود صادقی, نماینده مجلس شورای اسلامی از فراكسیون امید می گوید برای پیگیری خبرهای مربوط به افراد بازداشت شده, کمیته ای برای بازدید از زندان ها شکل می گیرد. همچنین اخیرا مصطفی کواکبیان, دیگر نماینده مجلس از فراكسیون امید روزچهارشنبه ۲۰ دی از احتمال بازدید از زندان اوین توسط نمایندگان مجلس خبر داده بود.

این موضوع از آنجا اهمیت دارد كه تا كنون آمار دقیقی از بازداشت شدگان منتشر نشده و تنها در جریان اعتراض های اخیر که در بیش از نود شهر كشورمان صورت گرفت, دست کم ۲۱ تن کشته شده اند. گفته می شود بیش از ۳۷۰۰ تن بازداشت شدند. اما خبر واقعه حادث شده مهم این است كه تاکنون مرگ چند تن از بازداشت شدگان تائید شده است.

مرگ سینا قنبری, جوان ۲۳ ساله‌ای که در اعتراضات اخیر بازداشت شد و در قرنطینه زندان اوین جان باخت و بنا به قول مقامات قوه قضاییه ، گویا او معتاد! بوده و خودكشی ! كرده است ، بسیار نگران كننده و موجب حیرت است.

به‌جز سینا قنبری, از وحید حیدری و محسن عادلی, به‌عنوان زندانیانی یاد می‌شد که در زندان‌های اراک و دزفول جان خود را از دست داده‌اند

سوال اینجاست كه چرا در كشور ما همواره چنین زندانیانی خودكشی می كنند؟ آنهم درست بعد از دستگیری. مگر نظارت و كنترلی بر روی زندانیان و رفتارشان نیست؟ مگر تجربه فاجعه بار كهریزك و قاضی مرتضوی را فراموش كرده ایم؟ 

كار به جایی رسیده كه محمود صادقی ، به خبرنگاران گفته است که خبرهای نگران کنننده درباره برخی افراد بعد از بازداشت به گوش می رسد که جای تامل دارد. 

این نماینده مجلس, در خصوص وضعیت دانشجویان بازداشت شده و تشکیل سابقه کیفری برای آنان, ضمن ابراز نگرانی از این وضعیت گفت: ”تا جایی که اطلاع دارم بسیاری از این افراد در صحنه نبوده اند و شاید به لحاظ پیشگیرانه! بازداشت شده اند.

واقعا جای تأسف دارد برای قوه قضاییه كه دستگیری پیشگیرانه را هم به ترم های حقوقی افزوده است. ای كاش آقایان به قول خود عمل كنند و هر چه سریعتر از زندان اوین و مراكز بازداشت این مردم نگونبخت بازدید به عمل آورند تا وقایع 88 تكرار نگردد.

وقتی مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور خواستار روشن شدن ریشه اتفاقات اخیر کشور شده و میگوید: ”دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم شفاف باشد و مردم بتوانند بر کار دولت نظارت داشته باشند... و دولت نظرش این است دانشجویان و کسانی که به جایی وصل نبودند هر چه زودتر آزاد شوند. تعدادی دارند آزاد می شوند تعدادی هم به مرور زمان آزاد خواهند شد بقیه هم بر اساس احکام دستگاه قضایی رسیدگی می شود“ ؛ باید نتیجه گرفت كه آزادی های مصرح در قانون اساسی و به طور خاص مواد مربوط به تظاهرات ها و اعتراضات مدنی و همچنین بحث حقوق شهروندی كه آقای روحانی از آن رونمایی كرده اند ، زیر ذره بین مردم و رسانه ها خواهد بود.

شفافیت فقط این نیست كه در شعار نظارت را تبلیغ كنیم ، بلكه باید از خودمان و از كارها و اقدامات خودمان شروع كنیم. دولت آقای روحانی و وزرای علوم ، آموزش و كشور و اطلاعات مسئولیت دارند و باید فورا به پرونده بازداشت شدگان ورود كنند تا مانع خسارت های افزوده بشوند.

در پایان من باب توصیه این نكته را باید اذعان كرد كه عدم وجود یک سامانه اطلاعاتی در شورای امنیت کشور به منظور جمع آوری اطلاعات صحیح درباره افراد بازداشت شده یك فقر ساختاری و مدیریتی در كشور است كه ضروری است به آن رسیدگی گردد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here