مجری  فاكس نيوز در مصاحبه اي از فرد فليتز تحليلگر سابق سيا پرسيد : در این قسمت تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که بر روی برنامه اتمی ایران برای 20سال کار کرده است شرکت دارد.اکنون معاون رئیس مرکز سیاست امنیتی است .

فرد فلیتز : فکر می کنم رئیس جمهور تصمیم اشتباهی گرفت ولی شاید این تصمیم او به آن بدی که مردم فکر می کنند نباشد.

توافق اتمی بسیار ضعیف است رفتار ایران بدتر شده است,لغو تحریم ها را صرف تروریسم و هزینه های نظامی کرده است, پیشنهادات ترمیم آن که کنگره مطرح می کند فکر میکنم بسیار ضعیف اند و این توافق را اصلاح نخواهد کرد و فکر نمی کنم توسط کنگره یا اروپا تصویب شود.

اما فکر می کنم این خبری مهم باشد این بر اساس گفته یکی از دوستانم است که با پرزیدنت در ماه دسامبر ملاقات کرد پرزیدنت به او گفته بود زمانی که او در ماه اکتبر توافق را تایید نکرد هرگز فکر نمی کرد که کنگره آنرا اصلاح خواهد کرد.  من هم فکر می کنم هرگز کنگره نمی تواند آنرا اصلاح کند.

شما ممکن است سوال کنید چرا پرزیدنت کاری را که امروز کرد را انجام داد؟

این دومین چیزی است  که دوست من گفت: کره شمالی بالاترین اولویت پرزیدنت است او نمی خواهد هر دو وضعیت همزمان منفجر شود.

فکر می کنم این کاملاً معنی می دهد و باعث می شود من احساس بهتری در مورد تصمیمی داشته باشم که اکنون با آن مواجهیم که در ظاهر بد است ولی بگذارید آخرین نکته را بگویم.

فکر می کنم مقامات ارشدی هستند که قرار است از این دولت طی 120روز آینده بیرون بروند فکر می کنم یکی از آنها رکس تیلرسون و یکی ممکن است اچ آر مک مستر( مشاور امنیت ملی) باشد و پرزیدنت نیازمند افرادیست که از سیاست ایران او حمایت کنند با امید این که سفیر جان بولتون بعنوان مشاور امنیت ملی بتواند ما را از این توافق بیرون بکشد.

برای همین فکر می کنم این  به ما کمک می کند تا که آنچه را که تصمیمی غیرقابل توجیه می باشد را بتوان توضیح داد که  چرا باید رئیس جمهور این توافق وحشتناک ایران را مجدداً تمدید کرد.

س: این خبر مهمی است و او روشن کرد که او فکر نمی کند که این کار را مجدداً‌ انجام دهد مگر این که تغییر کند. و این کار همانطور که شما گفتید انجام نخواهدشد و نشان می دهد که اروپاییان تغییر نخواهند کردآنها تظاهرات ها در ایران را بهیچوجه جدی نگرفتند بنابر این طی 120 روز چه چیزی قرار است تغییر کند؟

زیرا رئیس جمهور برای آن نقطه ای را مشخص کرد وگفت اگر چیزی در صحنه تغییر نکند اینکار را خواهد کرد!(‌از توافق بیرون خواهد کشید.م)

فرد فلیتز: من فکر می کنم او بیرون خواهد  کشید و اروپا هم قرار نیست دیدگاه خود را تغییر دهدو ایران هم نظرش را تغییر  نخواهد داد و در کنگره کسانی هستند که از توافق ایران دفاع می کنند و بعد در طرف دیگر افکار عمومی وجود دارد که خواستار ازبین بردن این توافق است.  به هیچ وجه کنگره چیزی را نخواهد توانست تصویب کند فکر میکنم رئیس جمهور قصدا دارد بیرون بکشد ولی اکنون این کار را  نخواهد کرد.

س :‌و شما فکر می کنید مک  مستر و تیلرسون قرار است بروند در چه زمانبندی ؟

 فرد فلیتز: فکر می کنم تیلرسون در حال رفتن است و این ماه گزارشاتی بود که مک مستر ممکن است برود و برداشت من این است که پرزیدنت  به هرکسی یک سال کامل در شغلش قبل از این که برود فرصت می دهد . در مورد مک مستر قرار است رئیس جمهور تاپایان ژانویه تصمیم بگیرد که او باقی بماند یا خیر؟ اما ببینید اگر پرزیدنت تصمیم بگیرد که از توافق خار ج شود او به مقامات ارشدی نیاز دارد که این تصمیم را اجرا کنند برای همین است که فکر می کنم ممکن است بخواهد صبر کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here