حسام محمدی 

چند روز پیش صدا و سیما در برنامه ای با آقای بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس مصاحبه كرده و در آن نكاتی را مطرح كرد كه عینا نقل می گردد ، سپس سخنی كوتاه با این دوستان مجلس نشین داریم. 

مجری: آقای نعمتی شما تلگرام دارید؟

بهروز نعمتی سخنگوی هئیت رئیسه مجلس : من بله.

مجری: چقدر از این شبكه استفاده میكنید؟

نعمتی: معمولا استفاده میكنم یعنی بصورت تقریبا میشه گفت آنلاین استفاده میكنم.

مجری: این چند وقت گذشته كه فیلتر بوده چقدر استفاده كردید؟

نعمتی: تو اون مقاطع حالا یكی دو روز اولیه خیلی نه ولی بعدش كه با سیستم های دیگه ارتباط برقرار كردیم.

مجری: فیلتر شكن استفاده میكنید؟

نعمتی: بله!

مجری: نباید استفاده بكنید كه از فیلتر شكن.

نعمتی: من فكر میكنم كه با توجه به اینكه بالاخره اطلاع رسانی تو كشور بگونه ای هست كه حالا شبكه های مجازی دارند بسرعت كار رو پیش میبرند بنظر نیاز هست كه آدم ارتباط داشته باشه و ضمن اینكه من سخنگوی هئیت رئیسه مجلس هستم باید از اطلاعات روز در جریان باشم و استفاده بكنم.

واقعا آقای نعمتی چه گفت؟ آیا استفاده از فیلترشكن اگر برای ایشان اینچنین مباح است پس چرا باید برای كلیه هموطنان حرام و ممنوع باشد؟ اگر آقای نعمتی خواهان اطلاع رسانی است خوب حق دارد به شبكه های مجازی مراجعه كند ، اما مردم این حق را ندارند؟

در این جا باید گفت كه داستان ما و برخوردمان با شبكه های مجازی و تلگرام حال و روز غریبی دارد. عده ای از مقامات و دولتی ها و مجلس نشینان مان با خیال راحت و فراغ بال ، از این شبكه ها حتی با فیلتر شكن استفاده می كنند و به قول آقای نعمتی باید بروز هم باشند ، اما دیگران و مردم دستشان باز نیست و نمی توانند وارد این شبكه ها بشوند.

حكایت غریبی است. بهتر است مردم را جدا از خود نبینیم و با مردم و در دل مردم باشیم. اینكه آقایان برای پیشبرد امورشان اینچنین در رسانه ملی براحتی از داشتن فیلترشكن دفاع می كنند ، فی نفسه دفاع ضعیفی از همین شبكه های اصلی نظام است. در روزگاری هستیم كه ارتباطات و فضای مجازی حرف اول را میزند . در همین ایامی كه تلگرام فیلتر بود بسیاری از هموطنانمان شغلشان را از دست دادند و برخی هم خسارت كلان دیدند.

چه كسی و كدام نهاد باید پاسخگو باشد؟ آیا آقای نعتی یا امثال ایشان كه در مجلس می نشینند می توانند به این مباحث ورود كنند و مرهمی برای دردهای مردم باشند  یا تنها برای دفاع ازحق خود برای داشتن تلگرام و فیلترشكن اینگونه به صحنه می آیند.

جا دارد به منظور افزایش اعتماد و كاهش فاصله میان مردم و نخبگان سیاسی هر چه زودتر بساط فیلتر و سانسور را ازكشورمان جمع كنیم تا همه بتوانند از چنین امكانات و ابزاری استفاده كرده و بروز باشند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here