آنچه بیش از هر چیز با موفقیت و خوشبختی همسویی دارد خوشبینی است. هر موقعیتی را می توان مثبت تلقی کرد و آنرا به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت در نظر گرفت.

راه رسیدن به موفقیت و تلاش برای موفق شدن ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. از اساسی ترین و اصلی ترین شرایط موفقیت یک انسان در زندگی فردی و اجتماعی داشتن قدرت “مدیریت خود” است. انسان موفق، ریشه همه موفقیت ها را در درون خود جست و  جو  می کند. منشا تمام پیروزی ها در وجود ماست. انسانی که نگاه مثبت و فعال در زندگی دارد خواهان  کار، کوشش و تلاش است و برای خود برنامه  دارد.  انسان موفق، زمام زمان را به دست داشته و بهترین بهره را از آن می برد. انسان موفق شکست ها و عقب افتادن های خود را با  بهانه های پوچ توجیه نمی کند.

غر زدن راه رسیدن به موفقیت نیست!

کشیدن پا روی زمین، حرکت بدون انرژی، چشم های خسته و بی حال و گاهی خواب آلود، غرغر کردن و بد و بیراه گفتن به زمین و زمان، پوشیدن لباسهایی که همواره اعتراض جمع را به دنبال دارد و ظاهری که نشان از بی نشاطی است، تاخیر در کارها، اعتراضات و… نشان دهنده نداشتن مدیریت خود و زمان است. مدیریت به معنای اداره کردن، برنامه ریزی و حرکت در چارچوب آن برنامه به سوی هدف است. مدیریت زمان به معنای برنامه ریزی کردن، جای دادن هر چیز به جای خود در حوزه زمان و تلاش در جهت رسیدن به هدف است. برنامه ریزی یعنی در هر ساعت و هر دقیقه از روز چه کاری را باید انجام داد تا حرکت ما به سوی هدف شتاب داشته باشد. کسی که برنامه دارد هستی خویش را معنی بخشیده است. می داند که ضعف ها و قوت هایش چیست، برای رفع موانع و کمبودها و نداشتن های خود برنامه دارد. همین طور برای تقویت داشتن ها و توانایی ها تلاش می کند. برنامه ریزی، تلاش هدفمند و دقیقی برای تکامل خود و جمع است. مدیریت زندگی خود در گرو مدیریت زمان است.

حداقل شرط لازم برای موفقیت

حداقل شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه ای یادگیری مداوم است. همیشه کارهای خود را بنویسید و آن ها را طبقه بندی کنید؛ سپس از مهمترین آنها شروع کنید. از سلامت جسمانی خود به بهترین نحو مراقبت کنید، چرا كه نیرو و  نشاط  برای  موفقیت  و  رسيدن به اهداف والاي انساني،  ضروری است. در مورد تعیین هدف های خود قاطعیت داشته باشید. اما در مورد روش دستیابی به آن ها انعطاف پذیر باشید با جمع مشورت كنيد و برای رسیدن به هر یک از هدف های خود مهلتی تعیین کنید. آنچه بیش از هر چیز با موفقیت همسویی دارد خوشبینی است. هر موقعیتی را می توان مثبت تلقی کرد به شرط اینکه آن را به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت در نظر بگیریم.

رابطه تلاش و شجاعت با راه رسیدن به موفقیت

اگر در هر شرایطی به دنبال نقاط مثبت در همكارانتان باشید، تقریبا همیشه آن را پیدا خواهید کرد. وقتی خدا بخواهد برای شما هدیه ای بفرستد آن را در مشکلی می پیچد. هر چه مشکل بزرگ تر باشد، هدیه هم بزرگ تر است!هر وقت احساس ترس کردید، شجاعت را با “شجاعانه عمل کردن” در خود پرورش دهید. کلید موفقیت دراین است که هدف خود را تعیین کنید و آنگاه طوری عمل کنید که گویی امکان شکست وجود ندارد و همین طور هم خواهد شدهر تجربه ای را به یک تجربه آموزنده بدل کنید. درهر نا امیدی  و شکستی، به دنبال درسی با ارزش باشید.

شرط رسیدن به موفقیت این است که ابتدا باور کنیم که می توانیم موفق شویم. اعتقاد درونی به اینکه شما قدرت انجام کاری را دارید و لیاقت رسیدن به هدف را هم دارید ضامن موفقیت شماست. بزرگترین مسئله که اکثر ما گرفتارش هستیم این است که در وجودمان آتش عشق و علاقه شعله ور نیست هیچ چیز مانع موفقیت یک انسان مشتاق و علاقمند نیست. اگر به هدفي كه داريد ايمان داشته باشيد و به آن عشق بورزيد،  همه چیزبرایتان ممکن می شود به خدا ایمان آورید نه فقط در ظاهر بلکه ايمان به اينكه او شما را دوست دارد و اگر قدم درست برداريد او كمكتان خواهد كرد.

چند پیشنهاد درباره راه رسیدن به موفقیت

اگر می خواهید راه رسیدن به موفقیت را بیابید، و اگر مایلید بدانید چگونه باید به سمت موفقیت حرکت کرد، کافی است موارد ذیل را به دقت مرور کنید. این موارد، در واقع یافته های کوتاه و مختصری است که راه رسیدن به موفقیت را نشان می دهد:

۱- تفکر مثبت داشته باشید، «دکترنورمن پیل» می گوید: افکار خوب و مثبت همچون تابش نور خورشید بر اتاقی تاریک است که همه جا را روشن می کند.

۲- باور و ایمان داشته باشید، همیشه آن چیزی اتفاق می افتد که شما واقعاً باورش دارید. این یک حقیقت است. پس باید باورهای محدود کننده ای که مانع موفقیت شما هستند را شناسایی کنید و آنها را از بین ببرید

۳- هر روز منتظر اتفاق خوبی باشـید، اگر انتـظار وقـوع چـیزی را داشته باشـید آن چـیـز دير يا زود به وقـوع می پیوندد.

۴- افکارتان را کنترل کنید، موفقیت ازطریق کنترل کامل افکار و اعمال به وجود می آید.

۵- تلاش و پشتکار داشته باشید، همه موفقیتها و رؤیاهای ما در گرو سخت کوشی است هر چه بیشتر تلاش کنیم موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.

۶- صبور باشید، ما همواره دوست داریم هر چه زودتر به ارزو هایمان برسیم، به همین دلیل است که در زندگی مان بی قراریم.

۷- به دیگران کمک کنید. موفقيت خود را در موفقيت ديگران ببينيد، شما تنها در صورتی حقیقتاً موفق خواهید بود که احساس کنید در موفقيت ديگران هم سهيم هستيد

۸- ذهن خود را از تردید و ترس رها کنید و تصور کنید هیچ محدودیتی ندارید. شما داراي انرژيهاي نهفتهاي هستيد كه در مواقع خاصي فوران ميكند و به كمك شما ميآيد،

۹- به بهترین چیزها و رو به جلو فکر کنید، هرگز ذهن خود را درگير تضادهاي خرده ريز و روزانه كه بجز فرسايندگي ذهن و وقت شما، فايده ديگري ندارد، نكنيد

۱۰ – تصویر آن چه را می خواهید در زندگی بیرونیتان و در جامعه داشته باشید، بسازید و هميشه در ذهن داشته باشيد.

۱۱- شور و شوق داشته باشید، «فرانک بتگر» نویسندۀ کتاب چگونه در فروش از ناکامی به کامیابی رسیدم می گوید: شخص قادر است هر وقت بخواهد سرنوشت خود را عوض کند و آن موقعی است که تصمیم بگیرد و در کار خود شوق و حرارت به خرج بدهد.

۱۲- از خودتان تصویر خوبی در ذهن داشته باشید.

۱۳- اشتباهات گذشتة خودتان را جمع بنيد كنيد و از آنها  پند بگیرید و پیش بروید.

۱۴-اگر به خودتان اطمینان داشته باشید، آنگاه هم خودتان و هم ديگران را دوست خواهید داشت.

۱۵- مسئولیت کامل زندگی و آنچه را برایتان پیش می آید به عهده بگیرید.

۱۶- همواره كاستيهاي ديگران را ببخشید و فراموش کنید، اما مثبتات آنها را  بگیرید و به خاطر بسپارید.

۱۷- با افراد موفق ارتباط برقرار کنید.

۱۸- هدف خود را از نظر دور نکنید و همیشه آن را جلوی چشم داشته باشید. و همه انرژيتان را صرف رسيدن به آن بكنيد، از پراكندهكاري و نوك زدن به هر كاري خودداري كنيد

۱۹- از گذشته بگذريد و در زمان حال زندگی کنید، هر روز به خاطر همان روز و آينده زندگی کنید.

۲۰ـ اگر نسبت به يكي از همكارانتان نگرش منفي داريد، سعي كنيد يك نكته مثبت در او پيدا كنيد و بعد با او وارد ديالوگ شويد، خواهيد ديد كه دنيايتان عوض ميشود

۲۱- با افراد با انگیزه و با روحیه همنشینی کنید و سعي كنيد از آنها ياد بگيريد.

۲۲- در کارهای اجتماعی مشارکت فعال داشته باشید.

۲۳- همیشه به دنبال ایدۀ بزرگی باشید، که زندگی تان را تغییر خواهد داد.

۲۴- شهامت داشته باشید: همان شوید که می خواهید تنها در این صورت است که می توانید.

۲۵- استقامت داشته باشید: حضرت محمد (ص) فرموده اند: خداوند با کسانی است که در برابر مشکلات پایداری می کنند.

۲۶- شکرگزار باشیم: وقتی شکر می کنیم يعني از تمام امكانات به نحو احسن در پيشبرد هدفمان استفاده ميكنيم. آنگاه  روح عالم در ما ایجاد انرژی می کند و آن انرژی راههاي بعدي را براي ما باز ميكند و موهبت های بعدی را به طرف ما جذب می کند. قرآن ميگويد: اگر ”خدا را ياري كنيد، او هم شما را كمك ميكند و قدمهايتان را استوار ميگرداند”

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here