وزارت خارجه ایالات متحده در تازه ترین دستورالعمل برای شهروندان آمریکایی, ضمن قرار دادن ایران در میان کشورهای پر خطر, از آمریکایی ها خواسته از سفر به ایران خودداری کنند.
در دستورالعمل جدیدی وزارت خارجه که این هفته صادر شد, نام جمهوری اسلامی ایران در میان ده کشور به عنوان «مناطق جنگی» و دسته چهارم در نظر گرفته شده است. دیگر کشورها علاوه بر ایران در این فهرست, عراق, سوریه, یمن, افغانستان, لیبی, آفریقای مرکزی, مالی, سومالی, سودان جنوبی و کره شمالی هستند.
ایالات متحده از زمان گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران در سال ۱۳۵۸, روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایرانقطع کرد و هرچند در چهار دهه اخیر روابط و مذاکرات محدودی از جمله پرونده هسته ای بوده, اما هرگز به روابط دیپلماتیک عادی منتهی نشده است.
آمریکا پیشتر ایران را در دسته سوم قرار می داد که از شهروندان آمریکایی می خواست درباره سفر به این کشورها تجدیدنظر کنند. از زمان بازداشت شهروندان آمریکایی تبار, در ایران, وزارت خارجه آمریکا درباره هرگونه سفر اتباط دو تابعیتی هشدار داده بود.
اما غیر از ایران که در دسته چهار قرار گرفته, قرار گرفتن نام ترکیه در دسته سوم با واکنش آنکارا روبرو شد.
در دستورالعمل جدید ترکیه در کنار روسیه, ونزوئلا, پاکستان, سودان, گواتمالا و کوبا قرار گرفته و از شهروندان آمریکایی خواسته شده که در سفر خود به کشورهای مذکور, بازنگری کنند.
آمریکا اعلام کرده, وجود خطر حملات تروریستی و بازداشت خودسرانه افراد تحت وضعیت اضطراری فعلی در ترکیه موجب نگرانی است و به شهروندان برای سفر به این کشور هشدار داده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here