مسئولان اجرایی و قضایی ایران روز دوشنبه همزمان با عزای عمومی در این کشور وعده دادند علت حادثه نفت کش سانچی بررسی خواهد شد. 

محمد جعفر منتظری, دادستان کل کشور با صدور دستوری ویژه خواستار پیگیری لازم برای بررسی «علت بروز حادثه و استیفای حقوق» خانواده های قربانیان شد. علی ربیعی, وزیر تعاون, کار و رفاه اجتماعی نیز که از سوی حسن روحانی, رئیس جمهوری ایران مسئول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت کش سانچی شده است . به گفته مسئول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت کش سانچی مقامات ایران بنا به دستور حسن روحانی در تلاشند تا پس از تثبیت وضعیت کشتی در کف دریا به آن دسترسی پیدا کنند. وی همچنین برخی «شایعات» مطرح شده همچون انفجار سانچی بر اثر اصابت موشک یا حرکت آن به مقصد کره شمالی را تکذیب کرد.

علی ربیعی در این گفتگوی تلویزیونی همچنین تاکید کرد که کارشناسان چینی از ابتدا مرگ کارکنان کشتی در لحظات اولیه حادثه را اعلام کرده بودند.

از سوی دیگر علی ادیانی, نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران نیز از برنامه این کمیسیون برای بررسی حادثه سانچی سخن گفت.بنا به گزارشها پیکر دو دریانورد ایرانی و جعبه سیاه نفت کش سانچی به بندر شانگهای چین منتقل شده است. قرار است برای تعیین تعیین هویت آزمایش های دی ان ای بر روی اجساد انجام شود. همچنین جعبه سیاه نیز برای تحقیقات به پاناما, کشور صاحب پرچم نفت کش منتقل خواهد شد. 

بنا به اعلام هادی حق شناس, معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران زمان تقریبی بررسی جعبه سیاه نفت کش سانچی را «یک ماه» اعلام کرد هر چند به گفته وی این زمان ممکن است «کمتر یا بیشتر» شود.

تمامی ۳۲ دریانورد نفت کش ایرانی سانچی در دریای چین جان باختند. محمد راستاد, رییس سازمان بنادر و دریانوردی و سخنگوی کمیته رسیدگی به حادثه نفت کش سانچی روز یکشنبه تاکید کرده بود: «کارکنان و خدمه کشتی ایرانی در ساعت اولیه حادثه به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار, متاسفانه جان باخته اند.»

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here