رکس تیلرسون سفر اروپایی خود را آغاز کرده است. یک مقام دولت آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته محور گفت وگوها در لندن و پاریس «کاهش اختلافات» میان آمریکا و اروپا بر سر توافق اتمی با ایران و یافتن راه های بیشتر برای مقابله با عملکرد تهران در منطقه است.

وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین روز بهمن راهی اروپا شده است؛ نخستین مقصد آقای تیلرسون, لندن است.

بریتانیا و فرانسه, هر دو از جمله کشورهایی بودند که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما, در کنار آمریکا, روسیه, چین و آلمان, با ایران به توافق اتمی دست یافتند. لندن, پاریس و دیگر مقام های ارشد اروپایی بر لزوم حفظ «برجام» تاکید کرده و در این مورد با دونالد ترامپ, رئیس جمهوری و دیگر مقام های آمریکایی نیز گفت وگو کرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی که نامش فاش نشده, می گوید محور گفت وگوهای تیلرسون در لندن و پاریس نیز موضوع ایران خواهد بود.

این مقام دولتی گفته است وزیر خارجه ایالات متحده قصد دارد از «اختلافات» میان متحدان اروپایی و واشینگتن بر سر توافق اتمی بکاهد. در عین حال آقای تیلرسون تلاش می کند تا راه های بیشتری برای مقابله با عملکرد ایران در سوریه, لبنان و یمن یافت شود.

رئیس جمهوری آمریکا در ۲۲ مهرماه اعلام کرد که دولت او نمی تواند پایبندی ایران به توافق اتمی با قدرت های جهانی را تأیید کند و تصمیم گیری در این زمینه را به کنگره آمریکا واگذار کرد. دونال ترامپ می گوید عملکرد منطقه ای تهران و یا ادامه فعالیت های موشکی آن بر خلاف «روح توافق هسته ای» است.

از منظر دولت آمریکا, بخشی از توافق اتمی موسوم به «بند غروب» نیز موجب نگرانی ست. «بند غروب» درباره برچیده شدن محدودیت های مربوط به فعالیت های هسته ای, پس از یک دوره زمانی است. گفته می شود دولت آمریکا و کنگره این کشور به دنبال حذف این بند هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here