عملیات شاخه زیتون كه تركیه با شركت گروههایی از ارتش آزاد سوریه آنرا برای اخراج جنگجویان كرد از عفرین و در پی آن منبج در شمال سوریه آغاز نمود روز گذشته با ورود نیروهای زمینی تركیه به صحنه, وارد سرفصل جدیدی شد. در حالیكه توپباران شدید تركیه بر روی این منطقه ادامه دارد پرتاب موشك به خاك تركیه منجر به برجای ماندن یك كشته و تعدادی مجروح شد.

روز گذشته نشانه هایی در مورد اهداف تركیه از این نبرد روشن شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تركیه گفت: هدف كشورش بازگرداندن سه و نیم میلیون پناهنده سوریه به كشورشان میباشد. در همین حال نخست وزیر تركیه بن علی یلدریم فاش ساخت كه آنكارا تلاش میكند یك منطقه امن به طول 30 كیلومتر را در داخل سوریه ایجاد نماید. رائد یاسر عبدالرحیم فرمانده «فیلق الشام» كه جزء اصلی ارتش آزاد سوریه میباشد گفت: افراد مسلح قصدی برای ورود به شهر عفرین ندارند. آنها میخواهند شهر را به محاصره در آورده و یكانهای مدافع خلق كرد را مجبور به ترك شهر نمایند. وی اعلام كرد كه 25 هزار نفر از نیروهایش در این عملیات نظامی شركت دارند.

نشانه‌هایی از تلاش تركیه دال بر طولانی نبودن این عملیات نظامی ظاهر شده است كه اعلام پایان نبرد فوق در كوتاه ترین زمان توسط رجب طیب اردوغان از مهمترین علائم آن میباشد. این امر در سایه افزایش نگرانیهای بین المللی از گسترش دامنه درگیریهاست. در این چارچوب خانم هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریكا تركیه را به خویشتنداری و اجتناب از برجای ماندن قربانیان در میان غیر نظامیان و تضمین اینكه عملیات تركیه در كادر و مدت مشخص محدود باشد فراخواند. از سویی پاریس خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت بمنظور بررسی وخامت وضعیت نظامی درسوریه شد و آنكارا را به توقف تهاجمش فراخواند.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here