عراق روز دوشنبه قراردادی را با یک شرکت آمریکایی برای استخراج گاز طبیعی در میدان های جنوبی خود منعقد کرد. موضوعی که گامی برای بهره برداری از منابع طبیعی این کشور توصیف شده که برای دهه ها نادیده گرفته شده اند.

بر پایه گزارش آسوشیتدپرس, کشور عراق به دلیل فقدان زیرساخت ها برای مدت ها بهره برداری از گاز طبیعی خود را به تعویق انداخته است اما یادداشت تفاهمی که روز دوشنبه به امضا رسید, به شرکت انرژی آمریکایی «اوریون» امکان می دهد که روزانه تا ۱۵۰ میلیون فوت مکعب گاز را در میدان «نهر بن عمر» استخراج و پردازش کند.

این میدان در حال حاضر امکان برداشت روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت و ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز را دارد.

در مراسم امضای این تفاهم نامه, جبار اللعیبی وزیر نفت عراق, این اقدام را گامی مهم برای پایان دادن به هدر رفتن منابع طبیعی کشورش توصیف کرد.

آن طور که وزارت نفت عراق خبر داده بود, قراردادهای اولیه در این زمینه ماه پیش نهایی شده بود و دو طرف روز دوشنبه به طور رسمی این تفاهم نامه را نهایی کردند.

عراق در بازسازی زیرساخت های صنایع نفت و گاز است, و مقام های این کشور برای گسترش فعالیت های استخراج نفت و گاز, با شرکت های آمریکایی چون اکسون و شرکت هایی از چین مذاکره کرده اند.

هفته پیش عراق قراردادی با شرکت بریتیش پترولیوم امضا کرد تا تولید نفت خام را در حوزه شمال کرکوک دو برابر کند.

این حوزه نفتی چند ماه پیش و پس از برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان, اقدامی که به شدت مورد اعتراض بغداد بود, بار دیگر به کنترل دولت مرکزی عراق در آمد.

میدان های نفتی کرکوک که روزانه ۱۴۰ هزار نفت خام تولید می کند, در سال ۲۰۱۴ توسط نیروهای کرد از کنترل شبه نظامیان حکومت اسلامی یا داعش خارج شده بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here