رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید که واشنگتن مایل است برای برطرف کردن نگرانی های “مشروع” امنیتی ترکیه در شمال سوریه با این کشور همکاری کند.

او پس از ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه برای مقابله با شبه نظامیان موسوم به “یگان های مدافع خلق” در پایان هفته اظهار نظر می کرد.

آنکارا گفت اگر آمریکا می خواهد در این زمینه همکاری کند باید از حمایت از “یگان های مدافع خلق” دست بکشد.

یک سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به بی بی سی گفته است که جنگجویان کرد از سلاح هایی که آمریکا در اختیار آنها قرار داده علیه نیروهای ترکیه استفاده می کنند تا آنها را از منطقه عفرین عقب برانند.

گفته می شود با ادامه عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه, هزاران غیرنظامی برای گریز از ناحیه تلاش می کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه مشغول دیدار برای بحث درباره عملیات ترکیه و همچنین نیازهای وسیع تر غیرنظامیان سوریه بوده است.ترکیه می گوید نیروهایش بخش هایی را از کنترل شبه نظامیان کرد خارج کرده اند.

مقام های ترکیه بارها تاکید کرده اند که یگان های مدافع خلق با نیروهای پ ک ک که ترکیه آن را گروهی تروریستی می داند, متحد هستند.

ابراهیم کالین سخنگوی آقای اردوغان گفت: “ما نمی توانیم تحمل کنیم که پ ک ک نوعی ساختار دولتی در طول مرز ما در سوریه ایجاد کند.”اما یگان های مدافع خلق هرگونه ارتباط مستقیم با پ ک ک را رد می کند.

آقای تیلرسون روز دوشنبه در لندن گفت که آمریکا “نگرانی های مشروع” امنیتی ترکیه و حق این کشور برای دفاع از خود در مقابل عناصر تروریستی را درک می کند. او خواستار خویشتن داری “هر دو طرف” شد.

او گفت آمریکا برای ایجاد ثبات پیشنهادهایی به ترکیه و سایرین ارائه کرده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here