تیلرسون روز سه شنبه برای دیدار با ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، به پاریس رفت. او پیشتر در روز دوشنبه در لندن با مقام های بریتانیایی گفت و گو کرده بود.

لو دریان پیش از شروع ملاقات با آقای تیلرسون گفت: “یک اصل اساسی هست که ما بر آن پافشاری می کنیم، یعنی حفظ توافق اتمی تا جایی که رعایت می شود.”

او افزود: “اگر ایران برجام را محترم بشمارد، که براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین می کند و ما دلیلی برای تردید در آن نداریم، امضاکنندگان باید پای حرفشان بایستند. چون وقتی موافقتنامه ای امضا شد، همه امضاکنندگان باید به آن احترام بگذارند و او (رکس تیلرسون) این را می داند.”

بنابه این گزارش آقای لو دریان همچنین این سوال را مطرح کرد که چرا دولت ترامپ “توپ را به زمین کنگره و اروپایی ها برمی گرداند” در حالی که روسیه و چین هم آن را امضا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او یک روز پیشتر گفته بود: “ما شاهد بوده ایم که پرزیدنت ترامپ موافقتنامه را نقض نکرد، هرچند از طرف دیگر درخواست هایی مطرح کرده که گاه شبیه اولتیماتوم است.”

آقای تیلرسون دوشنبه در لندن گفت امیدوار است در مورد چگونگی اعمال تغییرات در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) با اروپایی ها به پیشرفت هایی برسد.

او گفت: “فکر می کنم در میان گروه ‘ای ۳’ (بریتانیا، فرانسه و آلمان) این اجماع نظر وجود دارد که بعضی بخش های برجام یا بعضی از رفتارهای ایران هست که باید به آنها رسیدگی شود.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه این سه کشور اروپایی توافق کرده اند برای بحث در این باره یک گروه کاری ایجاد کنند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here