دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه، تلفنی آخرین تحولات در شمال سوریه را در یک تماس بررسی کرده اند که آقای ترامپ در جریان آن خواستار محدود شدن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و کاستن از تنش ها شده است.

ارتش ترکیه از شنبه گذشته عملیات شاخه زیتون را با همراهی شبه نظامیان واحدهای منتسب به ارتش آزاد سوریه در شمال غربی این کشور آغاز کرد.

هدف از این عملیات بیرون راندن شبه نظامیان کرد سوری از شهر عفرین و برقراری یک نوار امنیتی در جنوب مرز ترکیه اعلام شده است.

ترکیه شبه نظامیان کرد سوریه را شاخه ای از حزب کارگران کردستان، پ ک ک، می داند.

منابع خبری از کشته شدن دست کم ۲۸ غیرنظامی در عفرین و ۳ سرباز ترکیه در پنج روز گذشته خبر می دهند.

منابع کرد هم تعداد شبه نظامیان کشته شده را حدود ۴۰ نفر عنوان کرده اند.

از سوی دیگر شلیک راکت به مسجدی به در شهر مرزی کیلیس در ترکیه که به کردهای سوریه نسبت داده شده، با مرگ دو شهروند ترکیه همراه بوده است.

بنا بر اعلام کاخ سفید آقای ترامپ در تماس روز چهارشنبه “نگرانی خود را از افزایش خشونت ها در عفرین اعلام کرد و خطرات این عملیات را برای اهداف مشترک دو کشور در سوریه گوشزد کرد.”

به نوشته بیانیه کاخ سفید، آقای ترامپ نسبت به “لحن غیرسازنده” مقام های ترکیه و انتشار “سخنان غیرواقعی” علیه آمریکا هشدار داد.

او همچنین خواستار خویشتنداری نظامیان ترکیه از اقداماتی شد که می تواند به طور ناخواسته منجر به بروز درگیری با نظامیان آمریکایی مستقر در شمال سوریه شود.

حدود دو هزار سرباز آمریکایی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه حضور دارند.

منابع آگاه در ترکیه هم به نقل از آقای اردوغان گفته اند که او در این گفت‏و‏گو خواستار توقف تجهیز شبه نظامیان کرد سوریه به وسیله آمریکا شد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here