به نقل از پایگاه اینترنتی نشنال،بوریس جانسون – وزیر خارجه انگلیس – روز پنج شنبه در جریان دیدار خود باسلطان قابوس، پادشاه عمان راه‌های پایان دادن به جنگ یمن و حفظ توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را بررسی کرد.

برخی منابع اعلام کرده‌اند انگلیس به دنبال واسطه کردن عمان برای اصلاح برجام و همچنین مجاب کردن ایران برای کنترل انصارالله یمن است.

یک منبع دیپلماتیک غربی نیز گزارش داد بوریس جانسون با پادشاه عمان درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بابت نقض احتمالی توافق هسته‌ای رایزنی کرد.

این دومین سفر جانسون به مسقط از ماه دسامبر تاکنون به شمار می‌رود. وی ماه گذشته پیش از سفر به ایران نیز ابتدا به مسقط رفت.

وزیر خارجه انگلیس روز گذشته در سفر دو روزه خود به منطقه وارد عمان شد و سپس راهی عربستان سعودی خواهد شد. رسانه‌های دولتی عمان اعلام کردند تمرکز گفتگو‌های جانسون با سلطان قابوس درباره ثبات در منطقه بوده است.

مقامات نزدیک به مذاکرات اعلام کردند دو طرف بر روی ضرورت پایان دادن سریع به جنگ یمن اتفاق نظر دارند. یکی از مقامات عمانی به نشنال گفت: تمرکز اصلی دیدار جانسون از منطقه بر روی پایان دادن به جنگ یمن از طریق مذاکره است.

سلطان عمان با این نظر موافق است که باید از مذاکرات برای پایان دادن به جنگ یمن حمایت کرد. دیپلمات‌های انگلیسی در مسقط گفتند بوریس جانسون نتایج مذاکرات خود با سلطان قابوس را به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در ریاض منتقل خواهد کرد.

یک دیپلمات در این زمینه گفت: جانسون اعلام کرده است که بایستی نتیجه مذاکراتی را که با سلطان عمان داشته است به محمد بن سلمان منتقل کند. این موضوع پایه لازم را برای مذاکرات با عربستان و تلاش برای پایان دادن به اقدامات نظامی در یمن شکل خواهد داد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here