سه منبع اطلاعاتی غربی اعلام کردند که کره شمالی طی سال گذشته به روسیه زغال سنگ صادر کرده و این محموله ها بعدا به کره جنوبی و ژاپن منتقل شده است. این منابع اطلاعاتی معتقدند که این اقدام روسیه و کره شمالی مغایر با تحریم های سازمان ملل است.

شورای امنیت سازمان ملل 5 اوت گذشته صادرات زغال سنگ کره شمالی را ممنوع کرده تا منابع مالی مورد نیاز پیونگ یانگ برای توسعه برنامه های تسلیحات هسته ای و موشکی را قطع کند.

ولی منابع اطلاعاتی اعلام کرده اند که کره شمالی از زمان اعمال تحریم های شورای امنیت، حداقل 3 بار اقدام به صادرات زغال سنگ به روسیه کرده و این محموله ها بعدا به کره جنوبی و ژاپن منتقل شده است.

یک منبع غربی کشتیرانی در این باره گفت: برخی از محموله ها اکتبر سال گذشته به ژاپن و کره جنوبی رسیده است. یک منبع امنیتی آمریکایی نیز تایید کرده است که تجارت زغال سنگ کره شمالی از طریق روسیه بوده و این روند همچنان ادامه دارد.

یک منبع امنیتی اروپایی نیز گفت: بندر ناخودکای روسیه به یک مرکز اصلی برای زغال سنگ کره شمالی تبدیل شده است.

وزارت خارجه روسیه هنوز حاضر به اظهارنظر درباره این گزارش نشده است. دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل در 3 نوامبر به کمیته تحریم شورای امنیت اطلاع داده است که مسکو به طور کامل به تحریم های کره شمالی پایبند است.

2 وکیل متخصص در زمینه قانون تحریم ها نیز به رویترز گفتند که به نظر می رسد این معاملات نقض تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز روز چهارشنبه مالک یکی از کشتی ها موسوم به یو ای ال جی بونگ 6 را به خاطر انتقال محموله زغال سنگ کره شمالی به روسیه، تحریم کرده است.

صادرات زغال سنگ کره شمالی برای نخستین بار در سال 2016 میلادی در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل گنجانده شد و بر اساس این قطعنامه از کشورهای مختلف خواسته شد تا به صورت ماهیانه گزارش مربوط به واردات زغال سنگ از کره شمالی را اعلام کنند.

دیپلمات ها اعلام کرده اند که روسیه هیچ گونه واردات زغال سنگ از کره شمالی را در سال 2017 گزارش نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ به سئوالی درباره محموله های زغال سنگ کره شمالی، تاکید کرد: این مساله بدیهی است که روسیه باید اقدامات بیشتری را انجام دهد. همه اعضای سازمان ملل از جمله روسیه باید قطعنامه های تحریم های کره شمالی را اجرا کنند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه دسامبر به اتفاق آرا تحریم های جدیدی را علیه کره شمالی اعمال کرده است ولی پیونگ یانگ بدون توجه به این تحریم ها همچنان به برنامه های هسته ای و موشک بالستیک خود ادامه می دهد. تحریم های سازمان ملل با هدف اعمال محدودیت بیشتر برای دسترسی کره شمالی به نفت خام و فرآورده های نفتی بوده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here