«هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، گفت‌وگوی اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با همتای ترکیه‌ای خود «رجب طیب اردوغان» درباره اوضاع در ناحیه عفرین سوریه «شدیداللحن» بو

نوئرت، روز گذشته به خبرنگاران گفت: «نمی‌گویم این گفت‌وگو تند بود ولی جدی بود.»

وی افزود: «در صورتی‌که ترکیه به عملیات نظامی در عفرین متمرکز شود و این موضوعی‌ست که ما را نگران کرده است، همچنین توجهات از داعش را منحرف خواهد کرد.»

این سخنگو خاطرنشان کرد، اقدامات آنکارا تلاش‌های مشترک آمریکا و ترکیه برای تحقق اهداف مشترک‌شان در سوریه را از بین می‌برود.

این دیپلمات آمریکایی به گزارش‌ها درباره کشته شدن شماری غیرنظامیان و آواره شدن ساکنان محلی در پی تهاجم نظامی ترکیه به عفرین، اشاره کرد و عنوان داشت که واشنگتن از آنکارا می‌خواهد «این تنش را متوقف کند.»

دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، روز چهارشنبه در تماس تلفنی آخرین تحولات در شمال سوریه را بررسی کرده‌اند.

بنابر اعلام کاخ سفید، دونالد ترامپ در جریان این تماس خواستار محدود شدن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و کاستن از تنش‌ها شده است.

ترامپ همچنین در این تماس تلفنی «نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها در عفرین اعلام کرد و خطرات این عملیات را برای اهداف مشترک دو کشور در سوریه متذکر شد.»

او همچنین خواستار خویشتن‌داری نظامیان ترکیه از اقداماتی شد که می‌تواند به طور ناخواسته منجر به بروز درگیری با نظامیان آمریکایی مستقر در شمال سوریه شود.

حدود 2 هزار هزار سرباز آمریکایی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه حضور دارند.

روزنامه «صباح» ترکیه نیز گزارش داد که اردوغان در این گفت‏و‏گوی تلفنی با ترامپ، خواستار توقف تجهیز شبه‌نظامیان کرد سوریه از سوی آمریکا شد.

اردوغان در این تماس تلفنی عملیات در عفرین را مطابق با حقوق بین‌الملل و بر اساس حق مشروع ترکیه برای دفاع از خود عنوان کرده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here