سخنگوی هیئت مخالفان حکومت بشار اسد حاضر در مذاکرات صلح با حمایت سازمان ملل در وین, بامداد روز شنبه هفتم بهمن گفته است که این هیئت در مذاکرات «کنگره گفت وگوی ملی سوریه» در بندر سوچی روسیه شرکت نمی کند.
یحیی العریضی, سخنگوی هیئت معارضان سوری حاضر در گفت وگوهای وین, گفته است: حکومت سوریه و روسیه تعهد لازم را ارائه نکرده اند و کنفرانس سوچی اقدامی در جهت تضعیف تلاش های صلح در چارچوب سازمان ملل است.
یحیی العریضی اضافه کرده است, مذاکرات در وین می توانست آزمونی باشد برای اجرای تعهدات. اما چنین (عزمی برای) اجرای تعهدات را ندیدیم. سازمان ملل نیز آن را مشاهده نکرد.
رویترز می گوید, ۹ دوره مذاکرات صلح بین طرف های درگیردر جنگ داخلی سوریه دستاورد چندانی برای پایان دادن به جنگ نداشته است. جنگ داخلی که صدها هزار کشته برجای گذاشته و ۱۱ میلیون نفر را درسوریه از خانه و کاشانه اشان آور کرده است.
شماری از گروه های مخالف حکومت بشار اسد, رئیس جمهور سوریه زیر چتر «کمیته عالی مذاکرات» در مذاکرات وین حضور داشتند.
قرار است «کنگره گفت وگوی ملی سوریه» با هدف تسریع یک توافق صلح برای جنگ داخلی این کشور در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه در بندر سوچی روسیه برگزارشود.
ایران و روسیه و ترکیه که روند مذاکرات « آستانه» درباره سوریه را موازی با مذاکرات صلح ژنو پیش می برند, در نشست «سوچی» حضور دارند.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here