سعید ایزدی

بحث بر سر بودجه سال 97 این روزها در اوج خودش است. البته باید خدا را شكر كرد كه, رئیس جمهور  لایحه بودجه را حدود دو ماه پیش در آذر ماه به مجلس ارائه کرد. بودجه ای كه از همان روز تا به دیروز در موردش دعواست.

روز گذشته در جلسه علنی مجلس پس از سخنان نمایندگان مخالف و موافق, نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون تلفیق ، در مورد بودجه رای گیری شد. این لایحه با ۸۳ رای موافق, ۱۲۰ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر رای نیاورد.
همین امر نشان داد كه اختلافات زیادی كماكان هست و بایستی در مورد آن بحث و بررسی موشكافانه صورت گیرد.
این در حالی بود که کمیسیون تلفیق مجلس با پیشنهاد دولت برای افزایش حامل های انرژی “به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی” مخالفت کرده بود.
در این میان نكته قابل توجه اینجا بود كه محمد باقر نوبخت, رئیس سازمان برنامه و بودجه در صحن علنی مجلس گفت: “بودجه ۹۷ قرار نیست به همه مشکلات کشور در یک سال پاسخ دهد.” عجیب اینجاست كه پس این بودجه قرار است چه مسئله ای از كشور و مردم حل كند؟ اگر مشكل بی آبی و خشكی سرزمینی داریم، اگر مشكل تالاب ها را داریم ، اگر مشكل ریزگردها را داریم ، اگر مشكل گرانی داریم ، اگر مشكل اشتغال و ازدواج جوانان و مسكن آنها را داریم ، پس این بودجه باید حل المسائل باشد. اما آقای نوبخت از همین حالا ادعا می كند كه قرار نیست به مشكلات بپردازد!
او پیشتر در حاشیه جلسه صبح امروز مجلس در جمع خبرنگاران از حذف بودجه ۵۹ موسسه فرهنگی در سال آینده خبر داده بود.
اما چرا سرنوشت بودجه به اینجا كشید؟ مگر در كمیسیون تلفیق در 5 بهمن این موضوعات بررسی نشد؟غلامرضا تاجگردون, رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ در جلسه ای غیرعلنی گزارشی از این لایحه به نمایندگان مجلس ارائه کرد و حتی علی اصغر یوسف نژاد, سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ در اظهاراتی در صحن علنی به مصوبه کمیسیون تلفیق برای عدم افزایش قیمت حامل های انرژی اشاره کرد. پس حداقل تا اینجای كار می دانیم كه بحث بر سر قیمت سوخت و بنزین از مشكلات جدی بوده است.
در همین رابطه یوسف نژاد گفته بود: “قرار بود دولت درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی را به اشتغال اختصاص دهد ولی ما به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی صلاح دیدیم که این رقم افزایش پیدا نکند. ولی رقم دیگری را برای دولت تعیین کردیم که از طریق آن ۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفته شد.”
اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم ، اعتراضات اخیر منجر به این تصمیم كمیسیون تلفیق بودجه شده كه قیمت حامل های انرژی را افزایش ندهند.

در لایحه بودجه سال ١٣٩٧ دولت آقای روحانی قیمت بنزین را لیتری ۱۵۰۰ تومان پیشنهاد کرده که البته در اجرای آن مختار است و زمان مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده بود.
براساس لایحه پیشنهادی دولت, هدف این بوده که حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان از محل حامل های انرژی درآمد کسب شود. اما بهرحال كمیسیون تلفیق بدلیل شرایط اجتماعی مانع شده است.
نكته دیگر قطع یارانه نقدی بیش از 30 میلیون نفر است كه خود موضوع جدال شده و تا اینجای كار دولت نیز در گردابی سهمگین گیر افتاده است. از یكسو دولت بدنبال حذف یارانه هاست تا بودجه را در ردیف های دیگری خرج كند ، اما شرایط اجتماعی و سیاسی اجازه كار را نمی دهد.لازم به یادآوریست كه براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ باید حدود ۳۴ میلیون نفر از تعداد مشمولان یارانه نقدی کم شوند.

بهرحال حذف یارانه ها به این سادگی هم نیست و دولت می داند كه وقتی در گذشته از مردم نظرخواهی صورت گرفت بسیاری به آن رأی منفی دادند و اغلب خواهان همین یارانه ها بودند چرا كه پول نفت به این راحتی سر سفره هایشان نرسیده بود!
بهرحال این جدال ادامه دارد و بودجه 97 كه می رفت تا به سادگی از كریدورهای مجلس عبور كند ، حالا با دیوار سخت نمایندگانی مواجه شده كه مسائل اجتماعی و سیاسی را هم مدنظر دارند و نمی خواهند شرایط كشور را بیش از این از تعادل خارج كنند.

دست آخر اینكه گزارش بودجه باید به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع گردد و این کمیسیون نیز 3 روز برای بررسی مجدد این لایحه فرصت دارد و طبیعتاً در روز چهارشنبه باید لایحه بودجه 97, دوباره در صحن علنی مجلس بررسی شود و احتمالا آنروز هم شاهد كش و قوس های فراوان خواهیم بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here