قائم مقام رئیس پلیس فدرال آمریکا( اف‌بی‌آی) در پی انتقادهای رئیس‌جمهوری این کشور، از سمت خود استعفا داده است.

 «اندرو مک کیب» قائم مقام رئیس پلیس فدرال آمریکا از سمت خود استعفا داده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در هفته‌های گذشته مک کیب را هدف انتقاد قرار داده بود.

مک کیب که برای کناره‌گیری تحت فشار بود، به مرخصی رفته تا در ماه مارس رسما بازنشسته شود.

مک کیب پس از برکناری «جیمز کومی» رئیس اف‌بی‌آی در سال گذشته، موقتا ریاست اف‌بی‌آی را برعهده گرفت و در تحقیقات نماینده ویژه وزارت دادگستری درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم نقش داشته است.

ترامپ متهم است که کومی را به خاطر تحقیقات درباره ارتباط «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید با روسیه برکنار کرده است.

واشنگتن‌پست، هفته گذشته در گزارشی نوشت که پس از برکناری کومی از ریاست اف‌بی‌آی، دونالد ترامپ از مک کیب درباره رای او در انتخابات ریاست‌جمهوری پرسیده بود.

بر اساس این گزارش، ترامپ همچنین از ارتباطات همسر مک کیب با «هیلاری کلینتون» ابراز ناخرسندی کرده بود.

جمهوری‌خواهان به خاطر همین ارتباطات، اندرو مک کیب را به جانبداری سیاسی در تحقیقات مربوط به پرونده روسیه متهم کرده‌اند.

هفته گذشته سایت خبری آکسیوس در آمریکا در گزارش داد که «کریستوفر ری» رئیس اف‌بی‌آی در واکنش به درخواست «جف سشنز» وزیر دادگستری برای برکناری مک کیب، تهدید به استعفا کرده بود.

گفته شده «تری مک اولیف» فرماندار پیشین ویرجینیا و از نزدیکان سیاسی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۵، به ستاد انتخاباتی «جیل مک کیب» همسر مک کیب که در انتخابات محلی شرکت داشته، پانصد هزار دلار کمک مالی کرده است.

جمهوری‌خواهان می‌گویند مک کیب باید به خاطر تضاد منافع از تحقیقات مربوط به پرونده ای‌میل‌های کلینتون کناره‌گیری می‌کرد.

دموکرات‌ها می‌گویند مک کیب چند ماه پس از اتمام کارزار انتخاباتی همسرش به تحقیقات مربوط به ای‌میل‌های خانم کلینتون پیوسته است.

اف‌بی‌آی پیش از این نیز به خاطر انتشار گزارش‌هایی درباره پیامک‌های ضدترامپ یک مامور این سازمان، هدف انتقاد جمهوری‌خواهان قرار گرفته بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here