یک سال ونیم پس از افشای پرداخت های غیرقانونی شرکت بزرگ سیمان سازی لافارژ به گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه و پس از آغاز پی گیری های قانونی از سوی دادگستری فرانسه در دادسرای مالی و دادسرای ضدتروریست این کشور، آیا ادامه تحقیقات قضایی نقش دیپلماسی فرانسه در این پرونده را زیر پرسش خواهد برد؟ خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که در روند تحقیقات قضایی، یک مسئول سابق لافارژ در برابر قضات مسئول پرونده اعلام کرده است که سفیر وقت فرانسه در سوریه کاملاً در جریان این پرداخت های غیرقانونی به داعش بوده است؛ چیزی که سفیر سابق فرانسه در سوریه انکار می کند.
خبرگزاری فرانسه بر اساس منابع نزدیک به تحقیقات در خصوص این پرونده گزارش می دهد که در ۹ ژانویه در مقابل قضات پرونده لافارژِ یک رویارویی بین کریستیان اِرو ، معاون سابق مدیرعامل لافارژ و اریک شوالیه سفیر پشین فرانسه در سوریه، سازمان دهی شده است.
کریستیان اِرو در مقابل قضات اعلام کرده است که در آن هنگام چندین بار با اریک شوالیه ملاقات کرده است و او در جریان نحوه کار کارخانه سیمان لافارژ در جلابیه در سوریه بوده است. سفیر پشین فرانسه گفته هیچ خاطره ای از این ملاقات ها ندارد.
این درحالی است که تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در ٢٩ ژانویه سال ٢٠۱٣ میلادی، اریک شوالیه در یک گردهم آیی با مسئولان لافارژ در وزارت امور خارجه فرانسه در پاریس شرکت کرده است.
در همین حال، برونو پِشو ، مدیر کارخانه سیمان لافارژ در جلابیه تماس های متعدد خود با سفیر پشین فرانسه در سوریه را مطرح کرده است و ژان-کلود وِیار مدیر حفاظت لافارژ گفته که اطلاعات مربوط به اوضاع و شرایط خاص منطقه در ارتباط با کارخانه سیمان لافارژ در سوریه را به تفصیل و با دقت به سرویس های اطلاعاتی فرانسه اطلاع داده است.
یک مدرک تکان دهنده دیگر برای بازرسان پرونده، یادداشت کریستیان اِرو درباره شرایط و اوضاع سوریه بین سال های ۲۰١۲ تا ۲۰١۵ بوده است. کریستیان اِرو نوشته: ما همواره از سوی مقامات دولت فرانسه تشویق به ادامه کار خود در سوریه شده ایم و تنها نگرانی این مقامات این موضوع بوده که کاری نکنیم که موجب عصبانیت ترک ها بشویم. ما تلاش کردیم که بگوئیم که در منطقه، ترک ها متحد عینی گروه های اسلام گرایی بودند که بعداً در چهارچوب داعش تجلی کردند، اما برای این هشدار ها در پاریس گوش شنوایی وجود نداشت.
یادآور می شویم که پرونده شرکت بزرگ فرانسوی-سوئیسی سیمان سازی لافارژ ، روز ۹ ژوئن گذشته از سوی دادگستری فرانسه برای کسب اطلاعات و پی گیری قانونی درباره اقدامات این شرکت در سوریه باز شد، درباره دو اتهام تأمین مالی تروریسم و به خطر انداختن جان دیگری ، تحقیق و بررسی در جریان است. تحقیق در این خصوص به دو قاضی دادسرای مالی و یک قاضی دادسرای ضدتروریست دادگستری فرانسه محول شده است.
سه قاضی تعیین شده از سوی دادگستری فرانسه برای تحقیق درباره این پرونده، بررسی می کنند که چه روابطی میان این سیمان ساز بزرگ سوئیسی-فرانسوی با داعش وجود داشته که به رغم جنگ داخلی در سوریه، به این شرکت اجازه داده شده تا فعالیت های تولیدی خود را در سال های ۲۰١۳ و ۲۰١۴ ادامه دهد.
سولانژ دومیک وکیل کریستیان اِرو ، به خبرگزاری فرانسه گفته است که بعضی از نامه های دیپلماتیک در آن زمان به مقامات بالای وزارت امور خارجه فرانسه ارسال شده، در این خصوص هشدار داده است.
سولانژ دومیک همچنین گفته که نشان دادن موضوع دخالت مقامات دولت فرانسه در این باره سخت به نظر می رسد، برای اینکه هیچ دستور صریحی که مکتوب باشد از سوی این مقامات در خصوص نحوه عملکرد و ادامه کار کارخانه سیمان لافارژ وجود ندارد. او تصریح کرده است که اما دولت فرانسه باید مسئولیت اتخاذ موضع خود در آن دوران و در این باره را به عهده بگیرد.
رسوایی همکاری لافارژ با داعش با انتشار یک مقاله تحقیقی، در سال ۲۰۱۶ در روزنامه لوموند فرانسه فاش شد. لوموند در این مقاله عنوان کرده بود که لافارژ در سوریه به صورت غیرمستقیم به گروه دولت اسلامی (داعش) کمک مالی کرده است. این مقاله همچنین روابط فیمابین شعبه لافارژ در سوریه با داعش را آشکار ساخته بود.
با افشای لوموند، شرکت بزرگ سیمان سازی لافارژ در سوریه متهم شد که به منظور حفظ توانایی در ادامه فعالیت های تولیدی و سرمایه خود در سوریه در زمان حمله داعش به این کشور، مبالغ هنگفتی به این گروه تروریستی به عنوان رشوه پرداخت کرده است. این شرکت که کار خود را در سال ۲۰۱۰ میلادی در سوریه آغاز کرده بود، نهایتاً در سپتامبر ۲۰۱۴ فعالیت های خود را در سوریه تعطیل کرد.
شرکت تولید سیمان لافارژ فرانسه، اعلام کرده بود که پرداخت این پول برای تضمین سلامت عبور کارگران و تأمین مواد اولیه کارخانه این شرکت در سوریه بوده است.
مقاله تحقیقی لوموند در سال ۲۰۱۶ فاش ساخته بود که داعش برای مدتی سوخت برای کارخانه لافارژ تأمین می کرد و به کامیون های این کارخانه اجازه می داد در برابر پرداخت رشو، تردد کنند.
شرکت لافارژ پس از افشای این خبر در روزنامه لوموند و شکایت مؤسسات غیردولتی از این شرکت به اتهام تأمین مالی گروه های تروریستیو مشارکت در جنایت جنگی، مجبور به اعتراف به باج دادن به تروریست ها شد.
در ماه سپتامبر سال ۲۰١۶، وزارت اقتصاد فرانسه علیه عملکرد لافارژ در سوریه شکایت کرد. این شکایت موجب گردید که دادگستری فرانسه اقدام به بازگشایی یک پرونده تحقیقات مقدماتی در این باره نماید. در آن هنگام از چندین نفر از مدیران لافارژ در دادگستری فرانسهبازجویی به عمل آمد.
همچنین در نوامبر همان سال، مرکز اروپایی برای حقوق اساسی و حقوق بشر موسوم به شِرپا که یک نهاد غیرحکومتی و ضد فساد مالی اروپایی است، به همراه ١١ نفر از کارکنان لافارژ علیه این شرکت شکایت کردند.
در این شکایت، عنوان شده است: در حالی که بسیاری از شرکت های فرانسوی و اروپایی بین سال های ۲۰١١ و ۲۰١۳ تمامی فعالیت های خود را در سوریه تعطیل کردند، اما به رغم تمامی درگیرها و خطرات، شعبه سیمان لافارژ در سوریه بر ادامه فعالیت های تولیدی خود در این کشور تأکید داشته است. در این شکایت همچنین آمده است که شرکت لافارژ برای نیل به اهداف تولیدی خود در سوریه، در گیر جنگ داخلی بوده و خطرات بسیار زیادی کارکنان این شرکت را تهدید کرده و به آنان فشار آورده است که باید در محل کار حاضر شوند و در صورت عدم حضور در محل کار، آنان را به قطع حقوق و دستمزد و اخراج از شرکت تهدید کرده بود.
شِرپا در شکایت خود از لافارژ ، عنوان کرده است که شرکت تولید سیمان لافارژ در سوریه با همکاری داعش رفت و آمد کارکنان و حمل و نقل مواد اولیه و محصولات این کارخانه را برای فروش سازماندهی کرده بود.
شِرپا همچنین عنوان کرده است که لافارژ برای این همکاری به داعش، مالیات (رشوه) پرداخت کرده است و از این سازمان تروریستی مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سیمان را خریداری کرده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here