سازمان ملل روز جمعه اعلام كرد كه وضعیت حقوق بشر در سوریه به پائین ترین نقطه از زمانیكه این سازمان گروه کاری بشردوستانه خود را در سال 2015 راه اندازی کرد, رسیده است.

جان اگلند(Jan Egeland) مشاور انساندوستانه سازمان ملل متحد در روز پنج شنبه گفت, نیروها در طی دو ماه گذشته قادر به تحویل دادن به  سوری ها نبودند زیرا رژیم سوریه تصویب پروانه های کمک را رد کرده است.

قبل از اینکه آنها بتوانند به مناطق محاصره شده بروند و یا از خط جبهه عبور كنند, كاروانها, به نامه از رژیم و تضمین های امنیتی از گروه های مسلح نیاز دارند.

اگلند پس از دیدار با دیپلمات های ارشد در ژنو به خبرنگاران گفت,در تمام زمانها نامه‌هایهای امداد رسانی كند به ما داده میشود.

اگلند از روسیه, تركیه و ایران خواست شدت جنگ در استان ادلب را كاهش دهند, که او گفت ”فریاد برای آتش بس“ بود.

هنگامی که ما به توانایی آنها در تأثیرگذاری بیشتر روی طرفها نیاز داریم, در این ساعت شوم برای کارهای بشردوستانه, دیپلماسی انسان دوستانه به نظر می رسد کاملا ناتوان است. ما در این لحظه به هیچ جایی نمیرسیم.

هفته گذشته, یک آتش بس بر سر منطقه شرقی قوته كه در دست شورشیان است در حومه دمشق, مورد توافق قرار گرفت. این توافقنامه بین روسیه و کمیته عالی مذاکره كنندگان اپوزیسیون انجام شده بود, به منظور اجازه رساندن کمک به محاصره شدگان توسط رژیم.

با این وجود این,  محترم شمارده نشد, زیرا حملات علیه منطقه ادامه داشت.

در همین حال, روز جمعه مخالفان در شهر دوما حومه دمشق, تحت كنترل شورشیان, رژیم را متهم به حمله با گاز علیه مناطق مسكونی كردند, سومین حمله از این نوع در کمتر از یک ماه.

گروه نجات دردوما (Douma) گزارش دادند چیزی که آنها به عنوان یک حمله احتمالی گاز کلر توصیف كردند که چندین غیرنظامی را مجروح کرده است.

مرکز رسانه های قوته, اپوزیسیون, در نشر روی صفحه فیس بوک خود گزارشی را منتشر کرد كه سه نفر كشته و ده ها نفر از كمبود نفس كشیدن رنج میبرند كه در نتیجه موشكهای زمین به زمین بوده, برخی از آنها گاز كلورین حمل میكردند.

شمارشها بدنبال حمله مشكوك در اواخر ژانویه نزدیك دمشق كه فعالین و گروهای نجات گفتند, نزدیك به 20 نفر غیر نظامی را تحت تاثیر قرار داده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here