پاریس- رئیس بانك سرمایه‌‌گذاری دولتی Bpifrance فرانسه گفت كه این كشور امسال شروع به ارائه اعتبار بر پایه یورو به خریداران ایرانی كالاهای این كشور خواهد نمود؛ حركتی كه تجارت را تقویت میكند در حالیكه آنرا خارج از دسترسی تحریم‌های آمریكا قرار میدهد.

طرح این است كه تضمین‌های صادراتی بر پایه یورو به خریداران ایرانی كالاها و خدمات فرانسوی داده شود. با تأمین مالی بدون هیچ ارتباطی با آمریكا, چه ارض این كشور و چه غیر آن, هدف احتراز از قانون فراسرزمینی آمریكاست.

این حركت می‌تواند خشم پرزیدنت دانلد ترامپ را برانگیزد كه تهدید كرده كه از توافق اتمی ایران بیرون بكشد.

نیكلاس دوفوغچ , مدیركل Bpifrance روز چهارشنبه با اشاره به وام‌های جدید گفت, “ما آماده‌سازی زیادی برای اینكار در سال 2017 انجام دادیم و ما هر روز روی شرایط ورود به ایران كار خواهیم كرد.

وی افزود, “این یك جریان (پولی) كاملاً جداگانه است. در این طرح هیچ دلار آمریكا… یا هیچكسی كه پاسپورت آمریكایی داشته باشد وجود ندارد.”

روز چهارشنبه دوفوغچ به قانونگذاران گفت كه یك خط 5/1 میلیارد یورویی برای قراردادهای احتمالی از جانب صادركنندگان ذیعلاقه فرانسوی وجود دارد.

یك منبع بانكی فرانسوی گفت كه ایتالیا, آلمان, اطریش و بلژیك نیز مشغول كار روی مكانیزم‌هایی هستند كه شركت‌هایشان را از ریسك تحریم‌های آمریكا حفظ میكند. در لحظه روشن نبود كه این تلاش‌ها به چه میزان هماهنگ شده است.

در اوایل این ماه, ایتالیا و ایران روی یك چارچوب اعتباری توافق كردند تا سرمایه‌گذاری‌ها در ایران را تا 5 میلیارد یورو تأمین مالی نماید. این توافق توسط بانك صنعت ایران كه دولتی است و بانك Mine and Middle East Bank كه بازوی سرمایه‌گذاری Invitalia كه متعلق به دولت ایتالیا است, امضاء شد.

دولت رُم Invitalia را بجای وام‌دهنده دولتی Cassa Deposit And Prestiti (CDP) انتخاب كرد چون بر خلاف این وام‌دهنده, Invitalia هیچ رابطه‌ای با سرمایه‌گذاران آمریكایی نداشته و در آمریكا كار نمی‌كند.

ایرباس, غول هوا-فضای اروپا, از نگرانی بانك‌ها شكایت كرده است كه روی معاملات مرتبط با بوئینگ كه رقیبش می‌باشد, سایه می‌اندازد.

دوفوغچ گفت كه اعتبارات صادراتی فرانسه می‌تواند در ماههای آتی مه یا ژوئن ارائه شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here