Secretary of State Rex Tillerson makes a statement at the State Department in Washington, Wednesday, Oct. 4, 2017. (AP Photo/Cliff Owen)

وزیر خارجه ایالات متحده همزمان با افزایش تنش ها در سوریه, برای گفت وگو با مقام های شماری از کشورهای غرب آسیا, به این منطقه سفر می کند. روز پنج شنبه تلاش شورای امنیت برای ایجاد آتش بس یک ماهه در سوریه بی نتیجه ماند.
بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا, رکس تیلرسون قرار است از اردن, ترکیه, لبنان, مصر و کویت دیدار کند. سفر وزیر خارجه ایالات متحده بین ۱۱ تا ۱۶ فوریه, ۲۲ تا ۲۷ بهمن, صورت خواهد گرفت.
از برنامه های پیش روی تیلرسون در این سفر, شرکت در نشست وزیران خارجه ی کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای مقابله با گروه «حکومت اسلامی», و حضور در کنفرانس بازسازی عراق است که قرار است در ۲۴ بهمن برپا شود.
از زمان بازپس گیری رقه در سوریه و موصل در عراق از گروه «داعش» این نخستین بار است که وزیران خارجه کشورهای عضو ائتلاف گرد هم می آیند. در مجموع سومین باری خواهد بود که آن ها در مورد اقدامات مشترک خود به گفت وگو می نشینند.
بنا بر گزارش ها انتظار می رود, موضوع سوریه و جنگ هفت ساله آن که بار دیگر وارد مرحله ای پرخشونت شده است, از دلایل اصلی سفر تیلرسون به غرب آسیا باشد.
روز پنج شنبه ۱۹ بهمن روسیه با درخواست مقام های امدادرسانی ملل متحد, برای ایجاد یک آتش بس یک ماهه در سوریه و کمک رسانی, مخالفت کرد. در نتیجه, این درخواست که از حمایت آمریکا برخوردار بود, در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب نرسید.
مخالفت روسیه با این درخواست در حالی صورت گرفته که یک مقام آمریکایی اعلام کرد در جریان دفع تهاجم شبه نظامیان حامی حکومت سوریه توسط ائتلاف به رهبری آمریکا در دیرالزور, «بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای طرفدار اسد» کشته شده اند .
پیش تر ائتلاف به رهبری ایالات متحده گفته بود, در واکنش به «حمله غیرمنتظره ای» از سوی «نیروهای حامی حکومت سوریه» به مراکز «نیروهای دمکراتیک سوریه», دست به حملات هوایی علیه نیروهای حامی اسد زده است.
از سوی دیگر شمار کشته های ناشی از حملات نیروهای اسد و متحدان آن در ادلب و حومه دمشق, طی روزهای گذشته, به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است.
وزارت خارجه آمریکا نیز ۱۶ بهمن ماه, در بیانیه ای گفته بود ایالات متحده «عمیقا نگران» استفاده از گاز کلر, در ادلب سوریه, است. نیکی هیلی, سفیر آمریکا در سازمان ملل, مسکو را متهم کرده است جلوی تحقیقات در مورد حملات شیمیایی توسط نیروهای بشار اسد در حومه شرقی دمشق را می گیرد.
ایران و روسیه از مهم ترین حامیان اسد به شمار می روند و هر دو در حمایت از دولت او دست به مداخله نظامی در سوریه زده اند. ایالات متحده و متحدان آن, بارها خواستار خروج نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه شده و از روسیه خواسته اند از حمایت بی قید و شرط از بشار اسد و حملات هوایی به مخالفان غیرافراطی دست بردارد. تهران و مسکو می گویند به درخواست دولت دمشق که نزد سازمان ملل صاحب نمایندگی ست و برای مقابله با آنچه «گروه های تروریستی» می نامند, وارد کارزار سوریه شده اند.
«نیروهای دمکراتیک سوریه», گروهی شبه نظامی متشکل از کـردها و اعراب سوریه است که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا, برخوردار است و در شمال و شرق سوریه حضور دارد.
شبه نظامیان کـرد در شمال سوریه, خود هدف حملات ترکیه قرار دارند که هرچند از متحدان آمریکا است و از بخشی از شورشیان مخالف اسد حمایت می کند, اما با روسیه و ایران مذاکراتی را در مورد جنگ داخلی سوریه پیش می برد.
جنگ سوریه بدون آن که تلاش های دیپلماتیک در مورد آن نتیجه خاصی داشته باشد, هفت سال است که ادامه دارد؛ نتایج این جنگ تا کنون, کشته شدن دست کم ۳۷۰ هزار نفر, آوارگی بیش از نیمی از جمعیت سوریه و آسیب های جدی وارد شده به مراکز اقتصادی و مدنی آن کشور است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here