بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ به میزبانی کره جنوبی در شهر پیونگ چانگ رسماً گشایش یافت.
۹۲ کشور و نزدیک به سه هزار ورزشکار در این رقابت ها حضور دارند. ۱۰۲ رویداد در هفت رشته ورزشی (با شاخه های مختلف) طی ۱۶ روز به انجام خواهد رسید.
کاروان کوچک ایران نیز در مراسم افتتاحیه حاضر بود. سمانه بیرامی باهر ملی پوش اسکی صحرانوردی, پرچمدار کاروان ایران بود.
او هنگام رژه, اشک می ریخت. ورزشکاران ایران با لباس سفید و مشکی در مراسم افتتاحیه حاضر شدند.
یونا کیم ورزشکار اسکیت نمایشی اهل کره جنوبی, مشعل بازی ها را روشن کرد. او دارای یک طلا و یک نقره از دو دوره قبلی المپیک زمستانی است.
ورزشگاه المپیک پیونگ چانگ در سال ۲۰۱۷ با ظرفیت ۳۵۰۰۰ نفر تاسیس شد. سالن های برگزاری بازی ها در فاصله نزدیک (کمتر از ۳۰ دقیقه) با استادیوم المپیک قرار دارند.
از جمله این سالن ها می توان به مرکز جیانسگون آلپ, مرکز هاکی کوندونگ و پارک المپیک گانجئون اشاره کرد.
توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک به اتفاق رییس جمهور کره جنوبی مراسم افتتاحیه را از نزدیک مشاهده کردند.
در این مراسم خواهر رهبر کره شمالی و مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا نیز حضور داشتند.
برای اولین بار از دوران جنگ کره در اوایل دهه پنجاه میلادی است که یکی از اعضای خانواده حاکم بر کره شمالی, طی سفری رسمی عازم کره شمالی شده است.
آقای پنس پس از ورود به کشور محل برگزاری المپیک زمستانی, با خانواده تعدادی از شهروندان کره شمالی که به کره جنوبی پناهنده شده اند دیدار کرد.
معاون اول رییس جمهور آمریکا با همراهی پدر اوتو وارمبیر در مراسم افتتاحیه حاضر شد. وارمبیر دانشجوی دانشگاه ویرجینیا بود که برای گردشگری به کره شمالی سفر کرده بود.
این دانشجو از سوی نیروهای امنیتی پیونگ یانگ به اتهام آنچه اقدام خصمانه اعلام شد, بازداشت و به پانزده سال زندان محکوم شد.
وارمبیر بعد از هفده ماه بازداشت در حال اغما به آمریکا برگردانده شد. پزشکان آسیب مغزی را دلیل بیهوشی او اعلام کردند. او در آمریکادرگذشت.
پیش از شروع رقابت ها, ماجرای سامسونگ و کاروان ورزش ایران خبرساز شده و واکنش ایران را در پی داشت.
کمیته بین المللی المپیک و مسئول کمیته برگزاری بازی های المپیک زمستانی, در نامه ای به صورت رسمی از ایران عذرخواهی کردند.
پس از ممانعت از اهدای گوشی های سامسونگ به ورزشکاران ایرانی و طرح موضوع در رسانه ها, کمیته المپیک ایران خواهان عذرخواهی از ورزشکاران ایرانی شده بود.
دبیر کمیته المپیک ایران گفت دو نامه عذرخواهی برای ایران نوشته شده. یکی را رییس کمیته برگزاری بازی ها به سرپرست کاروان ایران داده و تاکید کرده که به دلیل ناهماهنگی این اتفاق افتاده و مسئولیت را بر عهده می گیرند.
در نامه, اعلام شده جلسه ای را با ورزشکاران ایران خواهند داشت و هدایا را حضوری اهدا می کنند.
نامه دوم را یکی از مسئولان IOC برای رضا صالحی امیری ارسال کرده و به شدت اظهار تاسف و عذرخواهی کرده است.
متن نامه را خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است. رییس کمیته برگزاری بازی های زمستانی تاکید کرده این اتفاق در نتیجه فقدان ارتباط صحیح بین تیم های توزیع کننده تلفن پیش آمده و ناراحتی کاروان ایران را درک می کنیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here