مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه لایحه‌ تامین مالی هزینه‌های دولت فدرال تا ۲۳ مارس را تصویب کرد. با این اقدام تعطیلی دولت فدرال آمریکا پایان یافت. افزایش سقف هزینه‌ها در بودجه دو سال آینده تصویب شد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه لایحه‌ تامین مالی هزینه‌های دولت فدرال تا ۲۳ مارس را تصویب کرد و به این ترتیب تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا پایان یافت. سنای آمریکا تا پایان روز پنجشنبه ۸ فوریه, نتوانست قانون بودجه دو ساله را تصویب کند و دولت فدرال برای چند ساعت با تعطیلی مواجه شد.

مجلس نمایندگان آمریکا هم‌چنین افزایش سقف هزینه‌ها در بودجه دو سال آینده را تصویب کرد.

علت عدم توافق روز گذشته سنای آمریکا, مقاومت سرسختانه سناتور “رند پاول” بود که ۹ ساعت در مخالفت با قانون بودجه سخنرانی کرد. او گفت طرح بودجه مورد بحث, سقف بدهی دولتی را نادیده می‌گیرد و به این ترتیب در دو سال آینده ۳۰۰ میلیارد دلار به بدهی دولت اضافه خواهد شد.

بیست روز پیش (۱۹ ژانویه ۲۰۱۸) نیز دولت فدرال آمریکا به دلیل اختلاف‌نظر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با لایحه بودجه پیشنهادی دولت ترامپ, به‌طور موقت تعطیل شد. این تعطیلی سه روز بعد با بودجه موقت کنگره به پایان رسید. اما این بودجه هزینه‌های دولت فدرال را تنها تا پایان روز پنجشنبه, ۸ فوریه ۲۰۱۸ تامین می‌کرد.

دولت فدرال آمریکا به هنگام تعطیلی موقت, ارائه همه خدمات غیرحیاتی خود را متوقف می‌کند. اما پلیس, آتش‌نشانی, خدمات پزشکی در تأسیسات فدرال, خدمات پستی, نیروهای مسلح و کارکنان شاغل در سیستم ترافیک هوایی به کار خود ادامه می‌دهند. با این‌حال برخی ادارات فدرال بسته می‌شوند و تقریبا نیمی از کارکنان دولتی به مرخصی اجباری می‌روند.

سناتور رند پاول می‌گوید نگران است که قانون بودجه جدید, بدهی دولتی در آمریکا را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دهد. او در سخنرانی خود گفت, نمی‌تواند اجازه دهد که جمهوری‌خواهان رفتاری همانند دموکرات‌ها در زمان باراک اوباما داشته‌ باشند و همه اصول اساسی مالی را نادیده بگیرند.

رهبران جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در مجلس سنا درباره قانون دوساله‌ی بودجه مذاکره کرده و به توافق رسیده بودند. تایید این قانون در سنا تقریبا قطعی به نظر می‌رسید اما با مقاومت برخی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مواجه شد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here