“دنیس چایبی” رئیس بخش ایران در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس اقتصادی “یورو مانی” که روز پنجشنبه ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن در پاریس برگزار شد, ساز و کارهای اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی در حال همکاری تجاری با ایران را در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تشریح کرد.

“دنیس چایبی” گفت: درصورتی که آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شود و تحریم های بین المللی فرا سرزمینی خود را علیه ایران و شرکت هایی که با این کشور تعامل تجاری دارند گسترش دهد, اتحادیه اروپا می تواند با وضع قوانین جدیدی از معاملات شرکت‌های اروپایی با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حفاظت کند.

این مقام اتحادیه اروپا گفت: ما در حال بررسی گزینه های مختلفی هستیم. پیشبرد چنین کاری از نظر قانونی پیچیده نیست, چون ابزارهای قانونی لازم وجود دارند و این موضوع به یک بحث و مذاکره بزرگ در داخل اتحادیه اروپا نیاز ندارد. وی گفت: یکی از گزینه هایی که احتمالا توسط اتحادیه اروپا احیا خواهد شد, “قوانین بلوکه کردن” خواهد بود.

“دنیس چایبی” در این باره توضیح داد که این مقررات در سال ۱۹۹۶ در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون و در واکنش به تحریم های بین المللی آمریکا علیه کوبا وضع شد. اتحادیه اروپا در آن زمان و با تصویب این قوانین اعلام کرد که آمریکا با وضع این تحریم های فرا سرزمینی استقلال سیاسی و اقتصادی و حق حاکمیت کشورهای اروپایی را نقض می کند.

دنیس چائیبی گفت: مقررات اتحادیه اروپا در این زمینه می تواند احیا شده و دوباره به مورد اجرا گذاشته شود, اما اجرایی شدن آن در شرایطی ضرورت دارد که آمریکا قصد داشته باشد تا تحریم های فرا سرزمینی خود در ارتباط با توافق هسته ای را مجداداً احیا کرده و آنها را به اجرا بگذارد. نمی توان این مقرارات را پیشاپیش به عنوان یک اقدام حفاظتی پیشگیرانه به مورد اجرا گذاشت.

رویترز گزارش می دهد پس از آنکه تحریم های اقتصادی علیه ایران با اجرای توافق هسته ای بین قدرت های جهانی و تهران و اجرایی شدن برجام لغو شد, کشورهای اروپایی به دنبال افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران بوده اند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر در ماه ژانویه وعده داده است تا در صورتی که فرانسه, بریتانیا و آلمان , توافق هسته ای با ایران را تغییر ندهند, امریکا از برجام خارج شده و تحریم های آمریکا علیه تهران در ارتباط با پرونده هسته ای را بار دیگر اعمال خواهد کرد.

ترامپ تهدید کرده است که این آخرین باری بوده است که توافق هسته ای با ایران را تایید کرده است و در صورتی که این توافقنامه اصلاح نشود, آمریکا از برجام خارج خواهد شد. این در حالی است که اتحادیه اروپا بارها بر پایبندی خود به مفاد توافق هسته ای با ایران تاکید کرده است. اما, در صورتی که واشنگتن از برجام خارج شود, اروپا نگزیر است تا به دنبال راهکارهایی باشد تا تاثیر تحریم های احتمالی فرا سرزمینی آمریکا بر شرکت های اروپایی را که در حال همکاری با ایران هستند, کاهش دهد.

«یورومانی-ایران» به عنوان زیرمجموعه نهاد «یورومانی», سازمانی متشکل از بانکداران ایرانی و بین‌المللی است که برای ورود دوباره ایران به سیستم مالی و اقتصاد جهانی در تلاش است و در این راستا کنفرانس‌هایی برگزار می‌کند.

«یورومانی» یکی از نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا است. ریاست عالیه این نهاد با فدریکا موگرینی, مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست. «یورومانی» به عنوان یک نهاد بین المللی در زمینه بانکداری و بازار سرمایه و به منظور گسترش سرمایه گذاری در نقاط مختلف جهان فعالیت دارد. این نهاد هر ساله اقدام به برگزاری کنفرانس هایی در باره موضوع های مختلف اقتصادی و مالی و کشورهای مختلف جهان می کند.

کنفرانس «یورومانی-ایران» که دیروز, پنجشنبه 8 فوریه/ ۱۹ بهمن در محل هتل پولمان مجاور برج ایفل در پاریس برگزار شد, دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» است که پس از اجرایی شدن برجام, برگزار شد. دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» با همکاری بانک مرکزی ایران و چندین بانک ایرانی برای تبادل‌نظر در خصوص گسترش ارتباطات مالی و اقتصادی ایران در عرصه جهانی برگزار شد.

در این کنفرانس ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران, عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه, مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهوری ایران, همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران, محمد خزایی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران, زمانی نیا معاون وزیر نفت و جمع دیگری از روسای بانک های ایران و دیگر مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند. در این کنفرانس همچنین برخی از مسئولان مالی و اقتصادی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین ده ها سرمایه گذار, بانک و موسسه مالی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی حضور داشتند.

هدف از برگزاری چنین نشستی , فراهم‌آوردن بستری مناسب برای بازگشت ایران به اقتصاد جهانی است. دراین چارچوب زمینه‌های گسترش سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مالی, نفت و گاز, گردشگری, حمل و نقل و بیمه ایران بررسی شد.

الستر برت, معاون خاورمیانه‌‌ای وزارت امور خارجه بریتانیا در این کنفرانس ضمن تاکید بر تلاش بریتانیا و اروپا برای حفظ و مداومت توافق هسته‌ای برجام, از ایران خواست تا نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص سیاست ایران در منطقه خاورمیانه را در نظر بگیرد.

مقامات فرانسوی حاضر در این کنفرانس ضمن ابراز نگرانی از ابهام در عرصه بین‌المللی به‌ویژه در رابطه با برجام و اقدامات یکجانبه دونالد ترامپ, بر ادامه روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد.

«ژوفره سلستَن اوربَن», سرپرست روابط دوجانبه در وزارت دارایی فرانسه در این کنفرانس ضمن اشاره به «برزخ» بین‌المللی کنونی تاکید‌ کرد: «ما شرکت‌ها را تشویق می‌کنیم که با در نظر‌گرفتن این عدم قطعیت به تجارت با ایران ادامه دهند.

نیکلاس دوفورک, مدیر بانک دولتی سرمایه گذاری فرانسه موسوم به «بی‌پی‌ای فرانس» ضمن اشاره به انتظار همگان برای روشن‌شدن وضعیت (برجام) گفت که در خصوص احتمال برگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران البته به شرکت‌های فرانسوی هشدار داده شده‌ است.

ولی‌الله سیف, رئیس بانک مرکزی ایران نیز در نشست «یورومانی-ایران» گفت که سیستم بانکی ایران هنوز نتوانسته از مزایای برجام استفاده کافی کند.

او همچنین گفت که باید منتظر ماند آیا سیاست به اقتصاد کمک خواهد کرد یا آن را با مشکل مواجه خواهد کرد.

دومین کنفرانس «یورومانی-ایران» در شرایطی برگزار شد که رویکرد جدید دولت دونالد ترامپ در خصوص برجام, اینگونه تلاش‌ها برای رفع موانع بانکی و مالی بر سر راه بازگشت دوباره ایران به سیستم اقتصاد جهانی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

ترامپ بودجه ۴۰۰میلیارد دلاری آمریکا را امضا کرد

کنگره آمریکا هر چند دیر اما بودجه دولت را تصویب کرد تا به تعطیلی دولت پایان دهد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عصر امروز جمعه بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری این کشور را امضا کرد.
بدین ترتیب دولت آمریکا بطور رسمی بعد از تعطیلی حدودا ۵ ساعته آغاز به کار کرد.
این طرح که به طور موقت منابع مالی فدرال آمریکا را تا ۲۳ مارس امسال تامین کرده و شامل بودجه ای ۲ ساله برای دولت نیز می باشد, با ۲۳۴ رای موافق و ۱۸۳ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد.این طرح پیشتر در مجلس سنا با تاخیر در تصویب مواجه شده بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here