رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی, برای دیدار با رئیس جمهوری روسیه, به مسکو سفر کرده است. انتظار می رود محمود عباس در این دیدار به دنبال و کسب حمایت ولادیمیر پوتین در مواردی باشد, که پیرامون آن ها با ایالات متحده اختلافاتی ایجاد شده است.
قرار بود آقای عباس در سوچی با آقای پوتین دیدار کند, اما سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی مسکو, سبب شد تا رئیس جمهوری روسیه برای نظارت بر وقایع در پایتخت بماند. رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی ۲۳ بهمن ماه وارد مسکو شد.
دیدار عباس از مسکو, دو هفته پس از دیدار بنیامین نتانیاهو, نخست وزیر اسرائیل, از روسیه صورت می گیرد.
پس از آن که دونالد ترامپ اعلام کرد اورشلیم/بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت, در روابط تشکیلات خودگردان فلسطینی و دولت آمریکا تنش هایی صورت گرفت.
فلسطینیان بخش شرقی بیت المقدس را پایتخت کشور خود در آینده می دانند. اکثریت جامعه جهانی نیز در حمایت از راهکار دوکشوری, استقلال فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ با پایتختی شرق اورشلیم را پیشنهاد می کند. این بخش از اورشلیم/بیت المقدس در آن زمان توسط اسرائیل اشغال شد.
آقای ترامپ زمانی که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت, تأکید کرد که «حقیقت» اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل با راهکار صلح تضادی ندارد و اگر طرفین از راهکار دو کشوری حمایت می کنند, آمریکا نیز حامی آن خواهد بود.
رئیس جمهوری ایالات متحده روز یک شنبه ۲۲ بهمن, در گفت وگویی با یک روزنامه اسرائیلی گفت فلسطینی ها در حال حاضر به دنبال صلح نیستند, و او مطمئن نیست که اسرائیل هم به صلح با فلسطینی ها علاقه مند باشد.
روز یک شنبه مجید الخلیلی, از مشاوران رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی, به روزنامه «تایمز اسرائیل» گفت «روسیه و پوتین می توانند در چهارچوب اجماع بین المللی برای صلح, نقش مهمی ایفا کنند».
علاوه بر موضوع اورشلیم/بیت المقدس, مسئله دیگری که بر روابط آمریکا و تشکیلات فلسطینی سایه افکنده, تعلیق بخشی از کمک های مالی ایالات متحده به فلسطینی ها است.
وزارت خارجه ایالات متحده, اواخر دی ماه, اعلام کرد واشینگتن فعلا از پرداخت بیش از نیمی از کمک سالیانه خود به آژانس ملل متحد برای کمک به فلسطینی ها, خودداری می کند. سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفته بود واشینگتن قصد دارد برای تصمیم گیری نهایی «شاهد انجام اصلاحاتی» در تشکیلات فلسطینی باشد.
سفیر تشکیلات فلسطینی, ۲۲ بهمن ماه گفته بود این تشکیلات قصد ندارد آمریکا را از روند و مذاکرات صلح کنار بگذارد «فقط می خواهد دیگران را نیز دعوت به پیوستن (به این تلاش ها) بکند».

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here