پس از آن‌که در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق، اعلام شد «اکسیم بانک» آمریکا ۳ میلیارد دلار به عراق کمک خواهد کرد، کویت نیز از کمک دو میلیارد دلاری خود به بازسازی عراق خبر داد. اروپا و سازمان‌های غیردولتی نیز صدها میلیون دلار به عراق کمک خواهند کرد.

کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در کویت ـ دوشنبه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن تا چهارشنبه ۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن

به‌گزارش رویترز، کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق که از دوشنبه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن با شرکت حدود ۱۹۰۰ نماینده از ۷۴ کشور عضو ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا، سازمان‌های بین‌المللی، مؤسسات مالی جهانی و صدها شرکت چندملیتی و خصوصی در شهر کویت جریان داشت، چهارشنبه ۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن پایان می‌یابد.

ریاست مشترک این نشست بر عهده دولت‌های عراق و کویت، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و بانک جهانی بود.

در روز آخر کنفرانس، صباح احمد جابر صباح، امیر کویت اعلام کرد که این کشور حاضر است یک میلیارد دلار (۸۰۷ میلیون یورو) به عراق وام دهد و یک میلیارد دلار دیگر در این کشور سرمایه‌گذاری کند.

هفته پیش کمیسیون سرمایه‌گذاری ملی عراق فهرستی از ۱۵۷ پروژه منتشر کرد که نیاز به یافتن سرمایه‌گذار دارند. هزینه این پروژه‌ها حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این فهرست شامل پروژه‌هایی همچون بازسازی فرودگاه موصل، توسعه زیرساخت‌های صنعتی و کشاورزی و حمل‌و‌نقل برای پیش‌رفتن به سوی اقتصاد غیرنفتی و نیز ساخت پالایشگاه‌های نفتی و پتروشیمی است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق اعلام کرد که «اکسیم بانک» آمریکا در نظر دارد برای بازسازی عراق بعد از جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) سه میلیارد دلار (۲,۴۳ میلیارد یورو) در این کشور سرمایه‌گذاری کند، اما نه به‌عنوان کمک مستقیم به دولت عراق.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در جریان برگزاری این کنفرانس گفته است که پس از سه سال جنگ علیه داعش این کشور بدون کمک‌های خارجی نمی‌تواند بازسازی شود.

عبادی خطاب به کشورها و سازمان‌های شرکت‌کننده در کنفرانس گفت: «عراقی‌ها می‌بینند که جهان با آن‌هاست. آن‌ها همان‌طور که بر داعش پیروز شدند، با کمک‌های شما در نبرد برای بازسازی کشور نیز پیروز خواهند شد.»

کمی پس از اعلام کمک‌های کویت به عراق، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که این اتحادیه افزون بر سهمیه کشورهای عضو ائتلاف، ۴۰۰ میلیون یورو در عراق سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی حاضر در کنفرانس نیز قول داده‌اند که معادل ۳۳۰ میلیون دلار به عراق کمک‌های انسانی کنند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here