حسین صفوی

به تابستان داغ نزدیک می شویم.تابستانی مملو از حوادث. پیش از این نیز تابستان ها داشتیم اما اینبار تفاوت عظیمی دارد. ما در بحبوحه یک جنگ اقتصادی به سر می بریم که تمامی تار و پود مملکت را در هم آشفته. هیچ سیستم و دستگاه درست و حسابی هم نداریم که برای جلوگیری از خسارات تدبیری بیاندیشد. تیم اقتصادی دولت آقای روحانی تنبل ، بی خاصیت و بسیار ناکارآمد است. این تیم معلوم نیست که با اوج گرفتن تحریم های یکجانبه و پس از خروج آمریکا از برجام چه برنامه ای دارد. آیا کشور تاب تحمل تحریم های بیشتر را دارد؟‌ در حوزه انرژی و سوخت چه برنامه های داریم؟‌برای تداوم فروش نفت چه طرحی برای مقابله با آمریکا داریم؟‌ آیا تیم اقتصادی دولت توانسته برنامه ای جامع و کافی برای ۳ ماه آینده و تعطیلات تابستانی ارائه دهد؟‌نکند تیم آقایان جهانگیری ، نوبخت، شریعتمداری ،سیف و نهاوندیان و… خودشان هم به فکر تعطیلات هستند؟

آیا مسئولان و مدیران نمی بینند که با چه فاجعه ای روبرو هستیم و می خواهند کشور را با الگوی ونزوئلا پیش ببرند؟ واقع امر این است که حتی متحدین سابقمان با خروج آمریکا از برجام ، دیگر رمقی برای همکاری با ما ندارند.

آمارهای گمرکی نشان می دهد, کره جنوبی در ماه می, مجموعاً 758 هزار و 903 تن, معادل 179 هزار و 444 بشکه در روز نفت از ایران خریده در حالی که این رقم در سال گذشته 1.02 میلیون تن بوده است. این پایین ترین رقم از ژانویه 2016 تاکنون یعنی زمانی است که خرید نفت کره جنوبی از ایران 859 هزار و 223 تن بود.

حتی بزرگترین بانک هند انتقال پول نفت ایران را متوقف می‌کند و اخیرا گزارشی در این رابطه منتشر شد.این اقدام بزرگترین بانک هند, که وابسته به دولت این کشور است, پس از آن صورت می گیرد که ترامپ  با خروج از توافق برجام, گفته, طی 180 روز آینده تحریم های سختی را علیه کشورمان به اجرا خواهد گذاشت.

ای کی شارما مدیر مالی شرکت ایندین اویل گفته است که : براساس مکانیزم فعلی, خرید نفت از ایران از پایان ماه اوت به بعد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت, مگر اینکه یک مسیر پرداخت جدید ایجاد شود .

آیا مدیران دولت و تیم اقتصادی مسیر جدید پرداخت ها را مشخص کرده اند‌؟‌ روند رو به افزایش قیمت دلار و سکه همچنان بازار را در تب و تاب نگه داشته و اثر منفی جدی بر روی ثبات اقتصادی و مالی می گذارد.

بازار خودرو کشور, این روزها به شدت آشفته شده است. قیمت ها به شدت افزایش یافته و نکته عجیب و شگفت آور ماجرا در اینجاست که افزایش شدید قیمت ها در دوران رکود بازار رخ داده و در حال حاضر مشتری واقعی چندانی در بازار به چشم نمی خورد و بیشتر پای سوداگران, واسطه ها و دلال ها, در میان است. گویا مافیای خودرو در کشورمان هم شکل گرفته و در دو بخش خودروهای ساخت داخل و خودروهای وارداتی فعال هستند و این مافیا به حدی پرقدرت است که زور دولت نمی تواند مانع از فعالیت های رانتی آنان شود. درهمین حال, برخی افزایش بی رویه قیمت خودرو در بازار را با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها گره می زنند و می گویند که بخشی از نقدینگی های سرگردان, پس از ارز و سکه به سوی بازار خودرو روانه شده و موجب حبابی شدن بازار خودرو شده است. معلوم نیست که «دولت با تفنگ»‌ به قول آقای روحانی این بار چه طور ناآرامی اقتصادی را دامن می زند و مدیریت می کند و تا کجا دست در دست سوداگران و دلال ها دارد…

حالا چرا آقای روحانی اصرار دارد که ما با یک جنگ روانی مواجهیم و مشکلات دیگر واقعی نیست؟ اگر تمامی مشکلات اقتصادی و مالی را حباب فرض کنیم و همه مسائل را به تحریم ها گره بزنیم و هیچ راه برون رفتی را هم پیدا نکنیم ، به چه باید دل خوش کنیم؟‌از کدام امید صحبت کنیم؟‌ نگرانی اصلی مردم اینست که دولت محافظه کار آقای روحانی با تیم اقتصادی محافظه کارتر اساسا فلج شده و دیگر حرف تازه ای هم ندارد. تکرار سخنان قبلی برای امید دادن به جامعه دردی دوا نمی کند.

مشکلات نه تنها تمام نمی شود بلکه با سلسله ای از بحران ها مواجهیم که رو به ازدیاد و افزایش هستند.

بنابراین تا دیر نشده باید برای گریز از فاجعه ای خطرناک تر در آینده ، یک خانه تکانی اساسی صورت گیرد و تیم اقتصادی شجاع تر ، کارآمدتر و مدبر و فعال تر وارد صحنه شود. در غیراینصورت شرایط کشور به همان سالهای ۹۰ و ۹۱ یعنی اوج فشارهای مالی کمرشکن باز می گردد و چه بسا حوادث غیرمترقبه دیگری را هم باید در عرصه های اجتماعی و اعتراضی شاهد باشیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here